• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Медична сторінка

МЕДИЧНА СТОРІНКА

/Files/images/vchitel_2019/IMG-b88b423d09c94df679c2fb3528eaa90a-V.jpgАвраменко Яна Володимирівна

сестра медична, стаж 14 років


ПРОФІЛАКТИКА ГЕЛЬМІНТОЗІВ

/Files/images/a/зображення_viber_2023-04-24_12-03-40-876.jpgГельмінтози – найпоширеніші захворювання людини. За даними ВООЗ, у світі тільки аскаридозом щорічно уражується 1,2 млрд осіб. В Європі гельмінтозами уражений кожен третій житель. Територія України має сприятливі умови навколишнього середовища для широкого поширення захворювань цієї групи, свідченням чого є 2 млн захворювань гельмінтозами, що реєструються щорічно. І ці цифри не остаточні, оскільки симптоми ураження глистами часто не є очевидними і маскуються під інші захворювання або тимчасове погіршення стану здоров’я. Швидка втомлюваність, блідість шкіри або алергічні висипання, темні кола під очима і розлад шлунка… Хто запідозрить, що ці симптоми можуть вказувати на наявність глистів? Але сьогодні в світі відомо понад 350 видів гельмінтів, які можуть викликати захворювання у людини. В Україні з них виявлено близько 30 видів.

Зазвичай зараження гельмінтами чи кишковими найпростішими відбувається через забруднений випорожненнями грунт. Наприклад, якщо не мити руки і не чистити нігті після роботи із землею, їсти брудні овочі, фрукти та ягоди. Крім того, не останню роль в зараженні цими паразитами грають мухи. Вони на своїх лапках і хоботку переносять яйця глистів та цисти найпростіших на продукти харчування. Також зараження ними можливо і при випадковому ковтанні води при купанні у водоймах. Діти нерідко заражаються паразитами від домашніх тварин (собак, кішок), які проживають з власниками в приватних будинках та квартирах.
Крім того, велику насторогу викликає відсутність спеціалізованих майданчиків для вигулу домашніх улюбленців, що призводить до забруднення дитячих майданчиків, пісочниць, прибудинкових територій, парків збудниками гельмінтозів.
Ознаки паразитарного захворювання залежать від виду та кількості паразитів, а також від індивідуальної реакції організму на глисти або найпростіші. Перші симптоми зараження паразитами: погіршується апетит, з’являється блювота, нудота або слинотеча, болі та відчуття руху у животі. Запори чергуються з проносами, розвивається швидка стомлюваність і слабкість, порушується сон. Наприклад, при зараженні гостриками, хворих турбує свербіж в області заднього проходу і промежини. Посилюється він вночі і в стані спокою. Іноді він настільки сильний, що хворий прокидається.
При запорах, різких болях, відчутті руху в животі і його здуття, слід негайно звертатися до лікаря. Такі симптоми можуть свідчити про виниклу кишкову непрохідність. При важких гельмінтозах розвиваються порушення з боку нервової системи: тривалі головні болі, запаморочення, нервові тіки. При аскаридозі, токсокарозі через особливості міграції паразита в організмі може виникнути такий симптом наявності глистів як нападоподібний сильний кашель. Часто ознаками глистів та простіших у людини є шкірні зміни у вигляді різних висипів.

При будь-якій підозрі на глистяну інвазію слід обов’язково звернутися до лікаря, а не займатися самолікуванням. Діагноз підтверджується звичайним аналізом калу на яйця глистів і цисти кишкових найпростіших. Якщо при першому аналізі калу яйця або цисти паразитів у людини не виявлені, але ймовірність зараження висока, аналізи повторюють кілька разів поспіль.
/Files/images/a/зображення_viber_2023-04-24_12-02-15-068.jpgНайпоширенішими симптомами глистяної інвазії є запори, проноси, підвищення газоутворення та здуття, анемія, алергічні реакції, болі в м`язах та суглобах, хронічна втома, порушення сну та апетиту та багато інших.

Профілактика гельмінтозів включає не тільки дотримання санітарно-гігієнічних норм. Необхідно регулярно обстежувати домашніх тварин на наявність гельмінтів, а також проводити їх дегельмінтизацію. Вкрай важливим є раннє виявлення хворих і своєчасне їх лікування.

Рекомендуємо дотримуватися таких нескладних правил особистої безпеки:
1. Мийте руки перед їжею.

2. Намагайтеся обдавати окропом зелень, що подається до столу в сирому вигляді.

3. Не пийте сиру воду, особливо з відкритих водойм.

4. Пам’ятайте, що хороша риба, наприклад, в’ялена чи копчена – це сильно просолена риба, а хороша ікра лише та, яка виготовлена на ліцензованому підприємстві.
5. Не вживайте в їжу напівсире м’ясо (шашлик і домашнє сало з прожилками м’яса) – це становить 95% всіх заражень на трихінельоз.

6. Не купайтеся в невідомих водоймах.

7. Застосовуйте репеленти з метою відлякування комарів і мошок. Кровососні комахи є переносниками ряду гельмінтів, наприклад, такого як дірофіляріоз.

8. І ще пам’ятайте: необхідно завжди думати про інших людей. Проведіть дегельмінтизацію своєї собаки. Навіть якщо у Вас немає маленьких дітей, що грають в пісочниці, не удобрюйте квіти фекаліями собак і кішок, не дозволяйте їм пакостити в громадських водоймах. Припиняйте, по можливості, подібні дії інших любителів тварин.

9. Регулярно проводіть дегельмінтизацію себе і своєї сім’ї, включаючи тварин, з метою профілактики розвитку ускладнень. Заразитися можна скрізь і всюди. Не треба цього боятися. Треба вчасно застосовувати адекватні, безпечні і надійні способи дегельмінтизації.

Але не займайтеся самолікуванням! Часто такі суб’єктивні симптоми, як погіршення апетиту, скрегіт зубами тощо спонукають проводити дітям дегельмінтизацію. Однак мало хто знає, що деякі з препаратів надзвичайно токсичні для дітей, особливо раннього віку. Тому при виявленні в вашої дитини якихось із вищевказаних симптомів, зверніться до лікаря, який призначить адекватне та безпечне лікування вашим близьким.


Профілактика туберкульозу

Туберкульоз – це хронічне інфекційне захворювання, збудником якого е мікобактерії туберкульозу, або палички Коха.

Основним джерелом інфікування є хвора людина.

Мікобактерії туберкульозу зберігаються в навколишньому середовищі від 3-4 до 8-12 місяців. Збудник хвороби стійкий до дії кислот, спирту, низьких температур, тривалий час зберігається у висушеному харкотинні, на постільній білизні, посуді та особистих речах хворого, в сирому молоці хворої на туберкульоз корови. Не переносить мікроб дії сонячного опромінення, активного хлору, дезінфектантів.

В навколишньому середовищі існує досить великий резервуар туберкульозної інфекції, що обумовлює напружену епідемічну ситуацію.

Симптоми туберкульозу:

  • Кашель, частіше сухий, що продовжується більше ніж 2-3 тижні;
  • Кровохаркання(наявність крові у мокроті, що виділяться при кашлі);
  • Підвищення температури більше 5-7 днів;
  • Задуха;
  • Погіршення або відсутність апетиту;
  • Раптове схуднення.

При виявленні подібних симптомів у себе або у своїх близьких необхідно негайно звернутись до дільничного терапевта або сімейного лікаря.

Своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для ефективного лікування та попередження поширення його серед людей.

Рання діагностика виявляє початкові форми туберкульозу.

Чим раніше виявлено захворювання, тим більше шансів на повне одужання при умові ефективного лікування. Для діагностики в Харківській міській поліклініці №19 використовуються загальноприйняті методи виявлення туберкульозу:

  • періодичне флюорографічне обстеження (1 раз на рік)
  • рентгенографія органів грудної порожнини за медичними показаннями.
  • лабораторні методи: обстеження харкотиння на наявність мікобактерій у осіб, які кашляють більше 2 тижнів, бактеріоскопічне дослідження біологічних субстратів(мокротиння, сечі та ін.) за медичними показаннями.

СКЛАДОВІ ПРОФІЛАКТИКИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

  1. Здоровий спосіб життя: відмовитись від алкоголю і паління. Наркоманія та токсикоманія значно підвищують ризик захворювання.
  2. Дотримуватись правил особистої гігієни, особливо при спілкуванні з хворими людьми.
  3. Вживати здорову збалансовану їжу з достатнім вмістом білків,жирів, вітамінів. Уникати вживання консервів та різноманітних концентратів.
  4. Займатись спортом або фізичними вправами, якомога більше перебувати на свіжому повітрі.
  5. Регулярно 1 раз на рік проходити профілактичні медичні огляди з флюорографічним обстеженням.
  6. При будь яких проявах погіршення стану здоров`я негайно звертатися до лікаря.

Специфічна профілактика – це вакцинація і ревакцинація вакциною БЦЖ.

Будьте здорові!

/Files/images/a/зображення_viber_2023-03-15_09-58-50-831.jpg


/Files/images/a/зображення_viber_2023-03-10_11-23-52-576.jpg


ЯК ПОБОРОТИ ХРОНІЧНУ ВТОМУ І СТРЕС? 9 ПРАКТИЧНИХ ПОРАД

Синдром постійної втоми знайомий багатьом. Основні ознаки перевтоми – загальна слабкість, втома, почуття тривоги, зміна настрою, апатія, дратівливість, сонливість, погане самопочуття тощо. Як їх позбутися постійної втоми і відновити здоров'я та сили за короткий час?

1. Чергуйте заняття. Впродовж дня робіть регулярні зміни. Після 50 хвилин роботи організовуйте собі перерву на 10 хвилин, переключаючись на інший вид діяльності. Після розумової роботи корисно виконувати фізичну. Це може бути тривала прогулянка, робота по дому, спорт. Можете зустрітися з друзями, сходіть в театр, кіно, погуляйте по парку. Нові враження поліпшать настрій і впораються з втомою. Знаходьте в житті багато гарних вражень. У тих, хто сміється, збільшується швидкість кровообігу на 22%. Значить, до тканин і до органів більше надходить поживних речовин і кисню.

2. Облаштуйте робоче місце. Зверніть увагу на стан робочого місця, рівень шуму навколо. Якщо ви сидите на незручному стільці, згорбившись, не роблячи перерв і навіть обідаючи за комп’ютером, не дивуйтеся, що з’явилися проблем зі спиною. Нерідко у другій половині робочого дня спостерігається спад робочої активності. Змінюйте такий режим роботи.

3. Слідкуйте за режимом харчування. На день потрібно випивати приблизно півтори літри чистої питної води. Вона усуває зайву кислотність і повертає баланс вашому організму.

4. Харчування має бути повноцінним і регулярним. Їжте більше свіжих фруктів та овочів. Треба відмовитися від виснажливих дієт. Не їжте напівфабрикати та солодощі. Виключіть продукти, в яких містяться консерванти, барвники.

5. Нормальний сон. Більшості людей, аби виспатися, достатньо 6-8 годин сну. Якщо у вас з'являється бажання і сили творити, отже, ви поспали достатньо. Повноцінний сон впливає на наш настрій і здоров'я. Лягайте спати в один і той же час. Створіть умови для нормального сну, захистивши приміщення від сторонніх шумів. Постійно перед сном провітрюйте приміщення, це має стати вашою звичкою. Спробуйте робити перед сном дихальну гімнастику, фізкультуру з елементами йоги.

6. Вживайте менше кофеїну. Він дає тільки тимчасовий підйом активності, а потім настає значна втома.

7. Менше дивіться телевізор. Краще розслабляйтеся активно, гуляйте, або ж читайте. Послухайте гарну музику, уявіть себе в горах, на морському узбережжі, де вам буде спокійно і добре.

8. Теплі ванни. Температура води 37-38 градусів, час процедури 20-25 хвилин. Приймайте ванну до їжі або через 1,5-2 години після. Можете скористатись ароматичними оліями. Бажано, щоб вода не закривала область серця. Фахівці радять не приймати ванни щодня. Після приємної теплої ванни проведіть трошки часу на самоті і в тиші, думаючи про щось приємне і згадуючи радісні моменти свого життя. Постарайтеся зосередиться на собі хоча б на 10-15 хвилин.

9. Сходіть до лікаря. Намагайтеся регулярно проходити обстеження у лікаря, адже низький тиск може також викликати втому.

Вправа для зняття стресу "Лимон"


Профілактика порушення зору у дитини

/Files/images/a/изображение_2023-03-03_091024497.png

Очі – це не тільки дзеркало душі, але і важливий орган, за допомогою якого людина може бачити навколишній світ.

Для профілактики порушень зору потрібно дотримуватись таких правил:

● Очам потрібний відпочинок та здоровий сон

● Роботу за комп'ютером, перегляд телевізора або читання потрібно переривати через кожні 20-40 хв

● Під час читання, письма або іншої роботи предмети необхідно розміщувати за 30-35 см від очей

● Не забувайте про правильне освітлення робочого місця -світло має падати зліва

● Бережіть очі від травм

● Дотримуйтесь збалансованого харчування, багатого на білки і вітаміни.

Гімнастика для очей

/Files/images/a/изображение_2023-03-03_092146262.png

Сучасна людина не уявляє свого життя без комп'ютера, телевізора, планшета чи іншого гаджета. Для зняття напруги очей варто виконувати кілька простих вправ:

● Заплющте очі на 3-5 секунд, різко відкрийте їх. Повторіть від 8 до 10 разів.

● Тримаючи голову прямо, відведіть очі вправо, потім вліво, подивіться вгору і вниз (5 разів).

● Заплющте очі і обертайте ними за годинниковою стрілкою, потім проти. Виконуйте вправу близько 30 с.

● Сконцентрувати погляд на кінчику носа на 3-5 с, розвести очі, знову звести на кінчик носа.

● Наклеїти на віконну шибку на рівні очей кольорову мітку діаметром 3-5 мм, з відстані 30 см двома очима дивитися на крапку 3-5 с, потім 5-10 с –позаду неї (погляд має бути вдалину, на віддалені дерева). Повторити 5 разів.

Продукти, корисні для очей:

● Морква – багате джерело бета-каротину і вітаміну А, які зміцнюють зір і допомагають запобігти появі короткозорості.

● Чорниця – і свіжа, і суха – посилює гостроту зору, знімає втому і допомагає краще бачити у сутінках. У чорниці містяться біофлавоноїди – речовин, які сприяють живленню і оновленню клітин сітківки ока. У профілактичних цілях приймати препарати чорниці раз на півроку людям, які працюють за комп'ютером більше, ніж 3 години на день.

● Червоний солодкий перець і шпинат – у них багато лютеїну, який подібно сонячним окулярам захищає сітківку і не дає клітинам ока старіти. Однак при тепловій обробці лютеїн руйнується, тому ці продукти потрібно їсти сирими.

● Кукурудза, апельсин, манго і персик – ці продукти багаті бетаксантином, який, як і лютеїн, запобігає руйнуванню сітківки і помутнінню кришталика.

● Жирна морська риба – у ній багато таурину і поліненасичених омега-3 жирних кислот, які запобігають зайві сухості очей, і вітаміну Е, потрібного для захисту ока від різних шкідливих факторів і старіння.

Вони найкраще засвоюються організмом, а отже, приносять більше користі для нашого здоров'я.

● Шипшина – визнаний профілактичний засіб при дистрофії сітківки.

● Цитруси – вітамін С необхідний для захисту очей від інфекцій, а також для запобігання вікових захворювань очей.

● Риб'ячий жир і лляна олія – лідери з відновлення зору. Універсальним продуктом, який корисний для зору є риб'ячий жир. Він містить ідеальні пропорції вітамінів А і Е, необхідні для відновлення зору.

● Лляна олія - організм самостійно не виробляє поліненасичені жирні кислоти, їх потрібно включати у раціон. Лляна олія є найбільш цінним джерелом омега-3 – важливого компоненту мембрани клітин організму, що стимулює життєдіяльність та активізує процес їх оновлення.

Вітаміни для очей з лютеїном

Вітаміни з лютеїном також допоможуть зберегти зір. Лютеїн – один з головних пігментів сітківки. Він захищає очі від найбільш агресивних світлових хвиль, посилює гостроту зору та світлочутливість очей. Лютеїн міститься у червоному солодкому перці, шпинаті, капусті броколі тощо.

Як захистити зір дитини під час роботи з електронними приладами

Діти та технології практично нероздільні в наш час. Для навчальних цілей чи просто для розваги діти присвячують значну частину свого дня екранам:

світлодіодним екранам комп’ютерів, планшетів, смартфонів та інших цифрових пристроїв. За даними Common Sense Media, діти до 8 років зараз проводять більше двох годин на день із ґаджетами, для 8-10 річних середнім показником вже стає шість годин на день, пише All about vision.

Ризики, пов’язані з надлишковим часом біля екрану

Якщо Вам цікаво, чи може час біля екрану спричинити проблеми для очей та зору вашої дитини, коротка відповідь: “Так”. Діти, які проводять кілька годин, дивлячись на цифрові пристрої, ризикують розвинути такі проблеми, пов’язані із зором:

● Синдром комп’ютерного зору

Синдром комп’ютерного зору – також його називають цифровим напруженням очей – це стан, який викликається зоровим навантаженням через тривалий час перед екраном. Синдром комп’ютерного зору має сукупність симптомів, серед яких коливання зору, стомлені очі, сухість очей, головний біль і втома. Інші невізуальні симптоми синдрому комп’ютерного зору включають біль у шиї, спині та плечах.

● Нездорова постава

Під час використання комп’ютера чи цифрового пристрою тривалий час, як правило, користувачі починають нахилятися всередину, округлюючи спину і плечі, а потім нахиляти голову назад і підтягувати підборіддя вперед. Ця неприродна (і нездорова) поза – так звана “черепаха” –призводить до багатьох невізуальних симптомів синдрому комп’ютерного зору.

● Короткозорість

Дослідники зору вважають, що збільшення часу перед екраном серед дітей є важливим фактором ризику розвитку та прогресування короткозорості (міопії). За останні кілька десятиліть поширеність короткозорості значно зросла, і ця тенденція збігається із збільшенням використання дітьми комп’ютерів та цифрових пристроїв.

● Підвищений вплив “синього світла”

Високоенергетичне видиме світло, що називається “синім світлом”, випромінюється світлодіодними екранами комп’ютерів, планшетів, смартфонів та інших цифрових пристроїв. Хоча найважливішим джерелом впливу блакитного світла є природне сонячне світло, багато дослідників та офтальмологів стурбовані тим, що додаткове опромінення “синього світла” від комп’ютерів та цифрових пристроїв може збільшити ризик вікових захворювань очей в подальшому житті.

Що робити?

Такі цифрові пристрої, як планшети, можуть спричинити напругу очей у дітей, тому слідкуйте за їх використанням, а також за робочим столом та ноутбуками. Наївно думати, що діти перестануть користуватися сучасними технологіями. Але є кілька простих речей, щоб зменшити ризик виникнення проблем із зором у дитини від тривалого використання комп’ютерів та цифрових пристроїв:

● Заохочуйте часті зорові перерви

Найкраще, що Ви можете зробити, щоб зменшити ризик цифрового напруження очей вашої дитини – це змусити її дотримуватися правила “20-20-20”: кожні 20 хвилин відведіть очі від екрана і подивіться на щось, що знаходиться принаймні у 20 футах (6 метрів) від Вас, не менше 20 секунд. Ця проста вправа розслаблює фокусуючі та вирівнювальні м’язи очей, зменшуючи ризик багатьох симптомів цифрового напруження очей.

Правило 20-20-20 також може зменшити ризик прогресування короткозорості. Деякі дослідження говорять про те, що часті перерви під час роботи з цифровими екрани допомагають зменшити втому.

● Заохочуйте робити періодичні вправи для правильної постави

Час, необхідний для дотримання правила 20-20-20, – це також вдалий момент сісти прямо та змінити положення голови, шиї та плечей. Повільне переміщення голови вправо і вліво, а також вгору і вниз може зняти напруження з м’язів і зменшити втому.

Якщо є можливість, бажано вставати, ходити і розтягувати все тіло, щоб зменшити ризик появи візуальних симптомів синдрому комп’ютерного зору.

● Захистить очі від “синього світла”

На даний час ніхто не знає напевно, якою шкода може бути для очей дитини з часом від додаткового впливу синього світла, яке випромінюють екрани комп’ютерів та цифрові пристрої. Дослідження можуть тривати десятиліття, щоб розібратися в цьому. Тим часом доцільно захищати очі дитини від синього світла як від сонячного, так і від цифрових пристроїв.

На відкритому повітрі поляризовані сонцезахисні окуляри захищають від відблисків та синього світла, блокуючи приблизно 90 відсотків або більше шкідливого синього світла. Для приміщення хороший вибір –лінзи для окулярів із вбудованим синім світлофільтром.

● Встановіть вільний від медіа час

Чудова ідея встановити проміжок часу вільний від медіа щодня, щоб порушити фіксацію дитини на цифрових пристроях, зменшити втому очей та обмежити вплив синього світла. Використовуйте цей час на спілкування в родинному колі.

● Не забувайте про щорічне обстеження

Нарешті, заплануйте комплексний офтальмологічний огляд для своїх дітей до початку кожного навчального року. Окрім того, щоб переконатися, що очі Вашої дитини здорові та добре бачать, Ваш офтальмолог може провести спеціальні тести та надати конкретні пропозиції щодо зниження ризику та симптомів комп’ютерного перенапруження очей.

Бережи зір змолоду: дитяча гімнастика для очей

На сьогоднішній день причини хвороб очей у дітей часто виникають через те, що малюки з самого раннього віку користуються комп'ютерами та електронними пристроями. Дитячі оченята не витримують покладеної на них «електронного» навантаження. Тому лікарі рекомендують батькам вчити дітей робити очну гімнастику.

Пропонуємо вам дев'ять нескладних, але ефективних вправ для профілактики здоров'я очей ваших малюків. Дитина зможе робити їх самостійно, але буде краще, якщо гімнастика стане ритуалом, який виконує вся родина.

Вправи для очей для дітей 2-4 років

У цьому віці малюки ще не вміють довго концентрувати увагу на якійсь одній справі, тому зарядка для дітей від двох до чотирьох років має бути максимально простою і веселою. Краще, якщо вона буде проходити в ігровій формі і не займе більше однієї-двох хвилин. Вправи з дітьми в цьому віці можна виконувати в будь-якій зручній періодичності. Але краще всього не менше трьох разів на день.

Вправа 1. Жмурки

Ця вправа-гра попереджає розвиток порушень зору.Попросіть дитину замружитися і полічіть до трьох.Потім попросіть малюка відкрити оченята. Ваше завдання - навчити дитину спочатку сильно напружувати, а потім максимально розслабляти очі.

Вправа 2. Крила метелика

Вправа покращує циркуляцію крові.Запропонуйте дитині уявити, що вії - це крильця метелика. Покажіть дитині на своєму прикладі, як моргати очима. Через десять секунд закінчіть вправу і дайте очам відпочинок на п'ять-десять секунд. Далі повторіть рух ще один-два рази. Запропонуйте малюкові повторити за вами.

Вправа 3. Віршик-потішка

Ця зарядка дозволить зняти напругу і зміцнити очні м'язи.Так само, як в іграх на розвиток дрібної моторики, в цій вправі нам на допомогу приходять віршики-потішки.Малюки набагато охочіше виконують вправи, в яких простежується певний ритм і форма. Можна використовувати такий вірш:

Сидимо в автобусі ми,

Дивимось на всі боки.

(дивимося вправо-вліво не повертаючи голови)

Дивимося вгору, дивимось униз

А автобус наш стоїть, що ж це він притих?

(замружуватися)

Внизу річка - глибоко,

(відкриваємо очі і дивимося вниз, на кінчик носа, не опускаючи голови)

Вгорі пташки - високо.

(дивимося вгору, на точку між бровами)

Двірники – туди-сюди

Витирають личенько.

(швидко моргаємо)

Колеса закрутилися,

Вперед ми покотилися.

(Здійснюємо кругові рухи очима)

Поясніть малюкові і покажіть на своєму прикладі, як виконувати цю вправу, не обертаючи головою.

Вправи для очей для дітей 5-6 років

Чим старшою стає дитина, тим більш усвідомлено вона підходить до гімнастики для очей. Звичайно, їй ще не вистачає посидючості на довгі або занадто складні вправи, але сконцентруватися на кілька хвилин для виконання завдання вона здатна.

Вправа 1. Геометрія

Ця вправа покращує кровообіг.Підготуйте заздалегідь допоміжний матеріал: зображення геометричних фігур - коло, квадрат, трикутник - і указку або предмет, який можна замість неї використовувати.

Прикріпіть заготовки на стіну. Попросіть дитину стежити за кінчиком указки тільки очима, не повертаючи голови. По черзі покажіть всі кути квадрата і трикутника, обведіть кордон фігури. Потім запропонуйте дитині побути «учителем геометрії», а самі займіть його місце.

Вправа 2. Малювання очима

Вправа спрямована на зміцнення очних м'язів.Це завдання буде корисним не тільки для зору, але й для розвитку талантів дитини.Воно схоже на попереднє, але вимагає більш творчого підходу.

Запропонуйте малюкові намалювати будиночок, собаку, дерево, чоловічка, тільки замість пензлика і фарб використовуючи погляд. Можна подати приклад, намалювавши очима який-небудь нескладний малюнок або букву.

Вправа 3. Розминка

Ця вправа підходить для зняття напруги з очей.

Тут ми будемо використовувати віршики-потішки, як і в попередніх вправах.

Один, два, три, чотири.

Оченята щось втомились.

(закриваємо вічка)

Треба глибоко дихати,

(робимо вдих)

А оченятам по колу бігати.

(відкриваємо очі, поглядом «малюємо» окружність)

Швидко-швидко відкрили й закрили.

(часто моргаємо)

Оченята відпочили.

(закриваємо очі, накриваємо їх долоньками)

Один, два, три, чотири.

(відкриваємо очі, посміхаємося)

Вправи для очей для школярів

З початком шкільного життя дитина стає серйознішою, відповідальнішою та розважливою. Крім того, малюк почуває себе дорослим, тому зарядка під віршики-потішки стає неактуальною: потрібні більш серйозні і складні завдання. До вашої уваги три ефективні вправи, які будуть цікаві школярам молодших, а іноді й старших, класів.

Вправа 1. Будиночок з долоньок

Вправа спрямована на поліпшення кровопостачання.Вправа рекомендована в якості розминки перед основною зарядкою для очей, а також для розслаблення очних м'язів. Лікарі-офтальмологи рекомендують виконувати цю вправу через кожні півгодини роботи за комп'ютером, читання, перегляду телевізора.

Зробіть вправу самі, а потім покажіть техніку виконання дитині.Складіть долоні навхрест так, щоб перехрещувалися тільки пальці. Одержаний «будиночок» з долонь «надіньте» на перенісся.Таким чином, очі повинні опинитися під виїмками в долонях, а схрещені пальці - на лобі. Руки повинні щільно прилягати до обличчя, не пропускаючи світла.

Тепер, коли очі перебувають в абсолютній темряві, починайте «малювати» очними яблуками цифри і букви. Для різноманітності можна зробити базові рухи: часте моргання, рухи вліво-вправо, вгору-вниз.

Час цієї розминки становить від однієї до двох хвилин.

Вправа 2. Уявна картина

Вправа для поліпшення «акомодації» -здатності чітко бачити предмети, що знаходяться на різній відстані від ока.

Ця вправа рекомендована для дітей шкільного віку, а також для дорослих. Вона не тільки покращує зір, тренує всі м'язи ока, а й сприяє розвитку фантазії та уяви, що особливо актуально, коли мова йде про учнів початкової школи.

Разом з дитиною на аркуші ватману намалюйте картину: піщаний берег, море, вдалині видніються скелі, на хвилях погойдується кораблик. Приділіть увагу і дрібним деталям: птахи в небі, камінчики на березі, баранці хвиль.Коли заготовка буде готова, прикріпіть її на стіну і запропонуйте дитині вдивлятися в намальовану картину, роздивлятися промальовані дрібниці, а також додумувати щось своє. Пізніше, коли дитина навчиться уявляти морський берег без допоміжних матеріалів, картину можна прибрати.Час виконання вправи не має перевищувати п'яти-семи хвилин. Якщо дитина занудьгує раніше, заняття слід припинити.

Вправа 3. Малюємо носом

Вправа на зняття напруги з очей і шиї.Очі - не єдине вразливе місце дитини. Довге сидіння за партою сприяє погіршенню кровотоку в області шиї, через що виникають напруга і навіть біль, що також впливає на зір. Запобігти цим неприємним наслідкам допоможе проста вправа.Запропонуйте дитині носом намалювати в повітрі якийнебудь предмет або букву. Спробуйте вгадати, що було намальовано.Дітям дуже подобаються такі завдання, тому гімнастика вийде не тільки корисною, а й приємною.Зорова гімнастика проста, але корисна. Діти, яких привчили займатися нею з раннього віку, не мають проблем із зором пізніше, коли навантаження на очі значно зростає. Особлива перевага вправ в тому, що вони не вимагають багато часу: всього дев'ять хвилин на день - три рази по три хвилини, - і дитина буде застрахована від перспективи вдягнути окуляри в молодому віці.

/Files/images/a/изображение_2023-03-03_091754634.png


Шкідливі звички та їх вплив на з доров’я людини

Шкідливі звички є у кожної людини. Деякі з них відносно безпечні для здоров’я і життя, а інші – прямий шлях жити неповноцінно і не дуже довго.

Істотно погіршують якість життя людини залежність від комп’ютера або смартфона, шкідливе харчування, звичка не висипатися, ігроманія, безладне статеве життя, безконтрольне вживання ліків …

Критично небезпечні звички завдають серйозної шкоди якості життя, викликають втрату потенціалу і мотивації, передчасне старіння і придбання різних захворювань. Це – куріння, вживання спиртних напоїв, наркотиків, токсичних і психотропних речовин.

Алкоголь належить до групи нейродепрессантів – речовин, через які зменшується надходження кисню в головний мозок, і, як наслідок, зниження активності мозку, а у важких випадках – розвиток алкогольного недоумства. Також відзначається порушення діяльності практично всіх систем організму і зменшення терміну життя на 15-20 років.

Куріння може здатися більш нешкідливою звичкою, ніж вживання алкоголю. Насправді ж це одна з форм токсикоманії, що викликає хронічне отруєння організму людини, розвиваючи психічну і фізичну залежність.

Згодом можливий розвиток таких захворювань, як астма, рак, підвищується ризик інфарктів та інсультів, зниження мозкової і сексуальної (особливо у чоловіків) активності, зміна смакових відчуттів. Мінус 10 років життя.

Перехід на електронні сигарети анітрохи не знімає проблеми, а тільки посилює їх, тому що з парою нікотин моментально потрапляє в кров, концентрація канцерогенних речовин в них в 10 разів вище, ніж в звичайних сигаретах, а формальдегід в їх складі може призвести до отруєння з летальним результатом.


Нарешті, сама нещадна і страшна за своєю дією на людину хвороба, яку багато хто вважає звичкою, – вживання фармакологічних препаратів, більш відомих як наркотики.

Незалежно від способу введення речовини в організм, всі наркотики завдають особливо небезпечної шкоди нервовій та імунній системам, печінці, серцю, легеням.


Куріння наркотичних речовин сприяє утворенню хронічного бронхіту, раку легенів, порушення імунітету, серцево-судинної недостатності, аритмії, інтоксикації печінки …

При внутрішньовенному введенні препаратів вкрай високий ризик захворювання на СНІД, гепатит (В і С).

Летючі наркотично діючі речовини (інгалянти) сприяють уповільнення розумового розвитку людини, руйнують діяльність кори головного мозку, пошкоджують всі органи і тканини організму.

Всі наркотичні речовини негативно позначаються на наступних поколіннях батьків-наркоманів.

Кожен прийом наркотиків може стати останнім.

На формування шкідливих звичок впливають багато чинників: особистість людини, її темперамент, соціальне оточення, а також психологічна атмосфера, в якій вона знаходиться. Тому слід ретельно вибирати ваше оточення, а також оточення ваших дітей.


Пам’ятайте, що шкідливі звички завдають шкоди не тільки вам, але і вашим близьким.

Відео


В рамках міжнародної акції "16 днів проти насильства" та до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом було підготовлено презентацію

"СНІД -виклик людству"


Профілактика кишкових інфекцій та харчових отруєнь

/Files/images/a/17-32-53-d9c45abe42dfbf65ddd77f4aae59ecf9.jpgГострі кишкові інфекції (ГКІ) – це велика група захворювань, що протікають з ознаками інтоксикації і ураженням шлунково-кишкового тракту. Збудниками кишкових інфекцій є окремі групи бактерій (шигели, сальмонели та ін.), умовно-патогенні мікроорганізми (стафілококи, протей), віруси (ротавіруси, ентеровіруси і т.д.), гельмінти (лямблії, амеби). Найпоширенішими кишковими інфекціями є: дизентерія, сальмонельоз, харчові токсикоінфекції, ротавірусні та ентеровірусні інфекції.

Зараження здійснюється через забруднені бактеріями чи вірусами або їхніми токсинами продукти харчування (немиті овочі та фрукти, термічно не оброблені продукти харчування), через предмети побуту, забруднені руки, при вживанні некип’яченої води, купанні в непроточній водоймі. Актуальними чинниками передачі кишкових інфекцій залишаються неякісно промиті овочі, зелень, фрукти, ягоди й молочна продукція, що купується населенням на ринках, у т.ч. стихійних, у приватних осіб, зберігається без належних температурних умов та вживається без необхідної термічної обробки. При сальмонельозі провідними факторами передачі є сирі або недостатньо термічно оброблені яйця, м’ясо птиці, приготоване з порушенням гігієнічних вимог.

Для бактеріальних ГКІ характерна літньо-осіння сезонність, для вірусних –зимово-весняна. У літню пору, коли в теплі бактерії розмножуються швидше, легше захворіти на кишкову інфекцію. Можливі як поодинокі захворювання, так і групові спалахи хвороби.

У літню пору року, коли в теплі шкідливі бактерії розмножуються досить швидко, дуже легко отримати харчове отруєння чи кишкові інфекції, пов’язані із уживанням продуктів харчування та питної води, забруднених збудниками зазначених захворювань. Більшість групових інфекційних захворювань та отруєнь виникають після проведення масових заходів.

Основними причинами спалахів є нехтування елементарними правилами особистої гігієни, порушення технологій приготування їжі, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах, без належного температурного режиму. Факторами передачі інфекції найчастіше стають готові страви, молоко і молочні продукти, кондитерські вироби, які готуються “із запасом”, що призводить до накопичення у продуктах збудників інфекційних захворювань та продуктів їх життєдіяльності.

Зараження відбувається при проникненні збудника через ротову порожнину в організм здорової людини, викликаючи ураження травної системи. Характерними є нудота, блювота, діарея, різкий біль в області живота, загальна слабкість, підвищення температури тіла.

Джерелом кишкових інфекцій є хвора людина. Але головними розповсюджувачами є особи з легким перебігом захворювання і особливо ті, хто по роду своєї діяльності зайнятий в сфері обслуговування населення. А саме – продавці продуктових магазинів, робітники системи громадського харчування, підприємств харчової промисловості, дитячих закладів. Залишаючись на робочому місці, такі співробітники, будучи хворими, здатні забруднювати збудниками все, до чого торкаються їх руки: посуд, харчові продукти, предмети навколишнього середовища.


/Files/images/a/17-32-32-87f210ec347a2b76519d4bc993a6f099.jpg З метою профілактики інфекційних захворювань та харчових отруєнь рекомендовано:

– не вживати продуктів і напоїв при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності та з простроченими термінами споживання;

– не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб;

– не вживати незнайомі гриби, ягоди, трави та інші рослини;

– не готувати страви із запасом; приготовлені страви бажано вживати відразу, зберігання виготовленої страви без холоду не повинно перевищувати 2 годин;

– при споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, а при споживанні дітьми – обдати окропом;

– не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води тощо);

– для пиття і приготування їжі використовувати воду тільки з централізованих джерел водопостачання або питну бутильовану;

– перед приготуванням їжі та перед її вживанням завжди мити руки з милом; обов’язково мити руки після відвідування туалетів;

– при відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни; дорослим необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб діти не споживали незнайомі ягоди та продукти;

– для купання та відпочинку слід користуватися лише офіційно дозволені пляжі;

– вести боротьбу з мухами.

У разі виявлення перших ознак кишкового захворювання необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи. Самолікування небезпечне для здоров’я! Неконтрольоване і неправильне застосування антибіотиків та інших антибактеріальних препаратів приводить до того, що в кишечнику знищуються не тільки збудники хвороби, але й корисна мікрофлора. При недостатньому та неадекватному лікуванні може сформуватися здорове носійство інфекції, а перехворіла людина не маючи клінічних проявів, продовжує виділяти збудників, що особливо небезпечно для оточуючих.

Бережіть себе та своє здоров’я.


ЯК ОРГАНІЗУВАТИ ХАРЧУВАННЯ ПІД ЧАС ВІЙНИ ТА ЧИМ ГОДУВАТИ ДІТЕЙ В УКРИТТІ

У нинішніх умовах війни у ​​будинку має бути запас продуктів з максимальним терміном зберігання. Також Центр громадського здоров’я розповів, як харчуватися під час бойових дій та чим годувати дітей у бомбосховищах, пише Мета.

ЦОЗ рекомендує з урахуванням дієтичних потреб:

  • М’ясні або рибні консерви, консервовані овочі, фрукти, ягоди;
  • Батончики (білкові, злакові, фруктові);
  • Пластівці, гранолу, хлібці;
  • Арахісове масло;
  • Сушені фрукти, ягоди;
  • Консервовані соки;
  • Пастеризоване молоко;
  • Горіхи;
  • Дитяче харчування.

Якщо зникло світло, продукти з морозилки потрібно дістати та переробити. М’ясо можна запекти, зробити тушонку, обсмажити чи відварити. Їжу помістіть у герметичні контейнери. Не можна споживати те, що стояло в теплому приміщенні без холодильника більше двох годин.

Чим годувати дітей в укритті:

  • Обов’язково необхідно мати запас води. Якщо немає бутильованої – закип’ятіть проточну;
  • Овочеві рагу – наприклад, тушкована картопля з морквою та цибулею;
  • Запечене, відварене м’ясо. Сосиски, варену ковбасу варимо або обсмажуємо;
  • Соки, компоти, узвари. Соки можна розбавляти водою;
  • Трав’яний чи звичайний чай. Для перекушування – домашні батончики з вівсянки та сухофруктів;
  • Хлібці, підсмажений хліб, сухарі, грінки;
  • Горіхи та сухофрукти.

Здоровий спосіб життя

Популярність здорового способу життя зростає з кожним днем все більше та усе стрімкіше. Кожен хоче бути здоровим, відчувати силу та бадьорість не тільки свого духу, а й тіла. Сьогодні ми поговоримо про те, що таке здоровий спосіб життя, та як його дотримуватися.

/Files/images/medsestra/5d606d8c0b33.jpg

Здоровий спосіб життя – сукупність певних правил, дотримуючись яких, людина довше може залишатись бадьорою та здоровою, а також енергійною та все ж таки щасливою. Адже якщо у людини нічого не болить та вона гарно себе почуває, відповідно, вона може займатись улюбленою справою, яка і приносить їй задоволення, бути з близькими та рідними, дарувати їм своє тепло та ласку.

Так що ж все-таки розуміється під здоровим способом життя? Без сумніву, це – правильне харчування, відповідна до можливостей кожної конкретної людини фізична нагрузка, раціональне чергування праці та відпочинку, а також дотримання розпорядку дня та вчасна профілактика захворювань. Лише дотримання усіх цих пунктів може допомогти нам бути здоровими.

/Files/images/medsestra/image003.jpgПравильне харчування, в ідеальному варіанті, – це таке харчування, при якому в організм людини надходять усі необхідні йому речовини та вітаміни та у потрібній кількості – не більше і не менше. Також слід орієнтуватись у шкідливих продуктах та повністю виключити їх зі свого раціону. Це дуже важливо. Максимально вживайте натуральні продукти: свіжі овочі та фрукти, кисломолочні продукти, нежирне м’ясо та рибу. Виключіть із свого раціону смажене, жирне, фастфуд, алкоголь, солодкі газовані напої. Киньте курити та пийте більше води.

Щодо фізичних навантажень, то вони повинні бути у тій кількості, яка під силу Вашому організму. Не перенавантажуйте себе, так як властиво це у професійному спорту, адже головною метою занять спортом у даному випадку є оздоровлення організму та підтримання його у тонусі. Займайтесь регулярно, із поступовим підвищенням інтенсивності, не перевантажуючись.

Давно відомо, що організм людини підпорядковується так званому біологічному годиннику: є години, які найкраще підходять для сну, години найбільшої фізичної та розумової активності тощо. Дотримуючись такого режиму дня, Ви з максимальною користю для себе зможете використовувати свій час.

/Files/images/medsestra/41874_1u.jpgЛедарів сьогодні не люблять, працьовитість, без сумніву, приносить свої плоди, але і достатньо відпочивати потрібно теж. Основне правило, якого потрібно дотримуватись: пасивна діяльність повинна змінюватись активною, а розумова праця – фізичною.

Профілактика захворювань – також надзвичайно важливий аспект у досягненні мети – вміло вести здоровий спосіб життя. Адже усі знають, що набагато легше попередити хворобу, а ніж потім її ліквідовувати. Тому регулярно проходьте медогляди, якщо Вас щось турбує – одразу консультуйтесь у фахівців, а не займайтесь самолікуванням.

Дотримуючись вище перерахованих пунктів Ви неодмінно наблизите себе до цілі бути здоровим, а отже отримаєте можливість продовжувати активно жити та радіти кожному дню.


Сезонні хвороби


Цілий рік наш організм схильний до різних захворювань. Ви запитаєте, які з них мають сезонність і до чого треба бути готовим з приходом кожної пори року?

Знаєте, сезонність проглядається у розвитку багатьох хвороб. У першу чергу серед них: інфекційні, алергічні і навіть захворювання шлунково-кишкового тракту та серцево-судинної системи. Я вже не кажу про наш психологічний стан, який також може змінюватися з приходом різних пір року.

Усі інфекції, якими можна заразитися природним шляхом: через повітря, з'їдені продукти, або від комах - мають сезонність. У холодну пору року ми спостерігаємо збільшення частоти респіраторних інфекцій, влітку переважають кишкові.

Існує епідеміологічний календар, що рекомендує звернути увагу на почастішання тих чи інших випадків, у залежності від сезону.

Як вже говорилося вище, осінні й зимові місяці "радують" нас кількістю респіраторних інфекцій.

Січень, лютий - це час грипу та подібних йому захворювань.

Березень, квітень - характеризуються спалахами вітряної віспи, після прогулянок у парках про себе нагадують кліщі.

Літо - час харчових токсикоінфекцій, тифоподібних захворювань. Кір, вітряна віспа, що почалися навесні, продовжують циркулювати й влітку.

Як можуть доповнити кардіологи - влітку помітне почастішання випадків інфарктів та інсультів.

Алергологи підказують - серпень багатий сезонними загостреннями алергічних проявів.

Психіатри і психотерапевти нагадують - восени і взимку збільшується кількість депресивних розладів.

Виходить, що наше здоров'я знаходиться під загрозою цілий рік і розслаблятися взагалі не варто? Як запобігти хворобам, захистити свій організм?

Насправді все не так страшно, досить дотримуватися елементарних правил і прислухатися до доведених і перевірених способів захисту.

Я ще раз хочу підкреслити важливість вакцинацій. Хтось у них не вірить, хтось боїться, а хтось думає, що вакцини існують тільки для дітей. Але варто зіткнутися з ситуацією, що межує з НС або з пандемією, як тут же всі переосмислюють важливість імунізації. Тому заздалегідь потурбуйтеся про вакцинацію від гепатиту А, В, черевного тифу, вітряної віспи, кору, правця, дифтерії. Зроблені вчасно щеплення захистять вас від непередбачених змін у планах.

Будьте уважні до якості води і продуктів, які ви вживаєте. Скажіть ні інфекційним хворобам.

Не забувайте щодня пити більше води, особливо у спекотні дні. Проста профілактика зневоднення може поліпшити працездатність, реологію крові та обмін речовин. Уникайте перебування на спекотному сонці з 11.00 до 16.00.

Як уникнути проблем восени і взимку? Забігти в аптеку і купити щось противірусне або для стимуляції імунітету? Так роблять багато людей, але на теперішній день у всьому світі вже доведено, що ефективних засобів для специфічної профілактики від більшості вірусів немає, та й ефективних імуномодуляторів також не існує.

Розв'язати проблему допоможуть елементарні кроки: восени подбайте про імунізацію від грипу. Протягом усього холодного сезону підтримуйте імунітет за допомогою корисної і здорової їжі, регулярних фізичних навантажень.

Трохи складніше з настроєм, але й тут все у ваших руках. Постарайтеся оточити себе позитивними людьми, які підтримають вас і відволікатимуть у хвилини смутку. Хобі, улюблена справа, кінець кінцем розмова з фахівцем, все це допомагає у разі потреби.

Як бачите, якщо прислухатися до професійних порад і піклуватися про себе регулярно, то можна уникнути безлічі проблем зі здоров'ям.

Нічого не бійтеся, знаходьте час для себе і свого здоров'я. Хоча б раз на рік звертайтеся до свого лікаря, навіть якщо у вас немає ніяких скарг, просто щоб пройти профогляд і поповнити свої знання нововведеннями медицини. Будьте здорові!


Спеціальне меню для харчування учнів на основі збірника рецептур страв для харчування дітей шкільного віку в організованих освітніх та оздоровчих закладах

/Files/images/medsestra/IMG_20210323_120124.jpg


Інформація для батьків по харчуванню дітей у шкільному закладі згідно нового Санітарного регламенту

Наказ № 2205 від 25.09.2020 р. Міністерства охорони здоров’я України.

/Files/images/novini_2021/1809201701.jpg

Відповідно до нового Санітарного регламенту сформовані вимоги до організації харчування дітей в закладах освіти.

І. Вимоги до харчових продуктів, призначених для продажу дітям та підліткам у буфетах та у торгівельних апаратах, розміщених у закладах освіти

1. Бутерброди:

1) на основі житнього хліба або цільнозернового хліба з житнього, пшеничного та змішаного борошна, або безглютенового хліба;

2) з сиром твердим, крім плавленого сиру, яйцями, з вершковим маслом, зеленню, свіжими або сухими прянощами, з переробленими бобовими продуктами, горіхами, насінням без додавання солі;

3) з овочами та/або фруктами;

4) без солі і соусів, включаючи майонез, крім кетчупу, для виробництва якого використано не менше 120 г помідорів для отримання 100 г готового продукту;

5) харчові продукти для приготування бутербродів містять не більше 10 г цукрів на 100 г готового продукту, без додавання підсолоджувачів;

2. Хлібо-булочні вироби, борошняні кулінарні вироби з тіста печені на основі житнього або цільнозернового житнього, пшеничного та змішаного, або безглютенового борошна:

1) з сиром твердим, крім плавленого сиру, сиром кисломолочним, яйцями, зеленню, свіжими або сухими прянощами, переробленими бобовими продуктами, горіхами, насінням без додавання солі;

2) з овочами та/або фруктами, зазначеними у пунктах 8-10 цього розділу;

3) при приготуванні хлібо-булочних та борошняних кулінарних виробів у тісто додається не більше 5 г цукрів та 0,45 г солі на 100 г готового продукту;

4) без додавання підсолоджувачів.

3. Салати в порційній упаковці:

1) з овочами та/або фруктами,

2) з яйцями, сиром твердим, крім плавленого сиру, з молочними продуктами, із зерновими продуктами або з бобовими продуктами, сушеними овочами та фруктами або горіхами та насінням,з олією, зеленню або свіжими та/або сухими прянощами;

3) салати повинні бути приготовані безпосередньо в день вживання;

4) з низьким вмістом натрію/солі, тобто які містять не більше 0,12 г натрію або еквівалентну кількість солі на 100 г готової страви.

4. Молоко пастерізоване та/або стерилізоване без додавання цукрів і підсолоджувачів.

5. Напої на основі сої, рису, вівса, кукурудзи, гречки, горіхів або мигдалю:

1) які містять не більше 10 г цукрів на 100 мл готового продукту, без додавання підсолоджувачів;

2) з низьким вмістом натрію/солі, тобто які містять не більше 0,12 г натрію або еквівалентну кількість солі на 100 г або на 100 мл харчових продуктів.

6. Молочні продукти: йогурт, кефір, ацидофільне молоко, сир кисломолочний або продукти на основі сої, рису, вівса, горіхів або мигдалю:

1) що містять не більш 10 г цукрів на 100 г/мл готового продукту;

2) без додавання підсолоджувачів;

3) що містять не більш 10 г жиру на 100 г/мл готового продукту;

4) сир кисломолочний з масовою часткою жиру не менше 5%.

7. Зернові продукти:

1) без підсолоджувачів;

2) з низьким вмістом натрію/солі, тобто які містять не більше 0,12 г натрію, або еквівалентну кількість солі на 100 г або на 100 мл харчових продуктів, за винятком хліба, в якому вміст солі не перевищує 0,45 г на 100 г готового продукту;

3) повинні містити не більше 10 г цукрів на 100 г готового продукту.

8. Овочі:

1) в свіжому та переробленому вигляді, крім сушених овочів;

2) без додавання цукрів і підсолоджувачів;

3) перероблені овочі із низьким вмістом натрію/солі, тобто які містять не більше 0,12 г натрію, або еквівалентну кількість солі на 100 г або на 100 мл готового продукту;

4) приготовлені для безпосереднього вживання в їжу;

5) можуть бути фасовані як одна окрема упаковка або поділені на порції.

9. Фрукти:

1) в свіжому і переробленому вигляді, крім сушених фруктів;

2) без додавання цукрів і підсолоджувачів;

3) приготовлені для безпосереднього вживання в їжу;

4) можуть бути фасовані як одна окрема упаковка або поділені на порції.

10. Сушені овочі, фрукти та ягоди, горіхи, насіння:

1) без додавання цукрів і підсолоджувачів, без солі та жиру;

2) очищені та фасовані в окремій упаковці, вага якої не перевищує 50 г.

11. Фруктові, овочеві та фруктово-овочеві пастеризовані соки:

1) без додавання цукрів і підсолоджувачів;

2) з низьким вмістом натрію/солі, тобто містить не більше 0,12 г натрію, або еквівалентну кількість солі на 100 г або на 100 мл готового продукту.

12. Вода питна негазована в споживчій упаковці.

13. Напої, виготовлені на місці:

1) чай, чай фруктовий, компоти, узвари, напої з обсмаженого зерна (ячменю, жита) та цикорію, какао з молоком, какао з напоями на основі сої, рису, вівса, кукурудзи, гречки, горіхів або мигдалю;

2) без додавання цукрів або підсолоджувачів.

ІІ Вимоги до організації харчування та харчових продуктів, які використовуються для харчування в закладах освіти:

1. Харчування дітей та молоді повинно відповідати таким вимогам:

1) щоденне харчування повинно бути різноманітним і включати харчові продукти, які відносяться до різних груп;

2) харчування (сніданок, другий сніданок, обід, підвечірок, вечеря) включає в себе харчові продукти таких груп: зернові продукти та/або картоплі, фруктів та/або овочів, молока та/або молочних продуктів, м’яса, риби, яєць, горіхів, бобових, насіння, а також жирів;

3) повинно бути організовано щонайменше одноразове гаряче харчування. Разовість харчування встановлюється закладом освіти залежно від віку здобувачів освіти, типу закладу освіти та особливостей організації освітнього процесу в закладі освіти;

2. Харчування в закладах освіти повинно здійснюватися за умови дотримання таких вимог до основних груп харчових продуктів:

1) Зернові продукті та/або картопля (перероблена):

а) повинні містити не більше 10 г цукрів на 100 г готового продукту;

б) мати низький вміст натрію/солі, тобто містити не більше 0,12 г натрію, або еквівалентну кількість солі на 100 г або на 100 мл готового продукту;

в) містити не більше 10 г жиру на 100 г готового продукту;

г) сніданок, обід і вечеря мають включати щонайменше одну порцію цієї категорії;

д) протягом тижня харчування повинно включати три або більше різновидів страв з цієї категорії;

е) передбачити не більше ніж одну порцію смаженої їжі з цієї категорії харчових продуктів на тиждень;

є) смаження повинно здійснюватися з використанням рафінованої олії, що містить більше 50% мононенасичених жирів і менш ніж 40% поліненасичених жирів.

2) Овочі:

а) свіжі або перероблені;

б) без додавання цукрів і підсолоджувачів;

в) сушені овочі без додавання цукрів і підсолоджувачів, а також солі та жиру; г) щоденно сніданок, обід та вечеря повинні включати не менше однієї порції овочів;

3) Фрукти та ягоди:

а) свіжі чи перероблені;

б) без додавання цукрів і підсолоджувачів;

в) сушені фрукти та ягоди без додавання цукрів і підсолоджувачів, а також солі та жиру;

4) М’ясо (крім водоплавної птиці) охолоджене, риба морська, яйця (крім водоплавної птиці), горіхи, бобові та насіння:

а) горіхи та насіння повинні бути без додавання цукрів та підсолоджувачів, а також солі та жиру, синтетичних ароматизаторів та підсилювачів смаку;

б) при одноразовому харчуванні раціон повинен включати принаймні дві порції м’яса, одну порцію яєць та риби на тиждень;

в) риба повинна готуватись принаймні один раз на тиждень;

г) для смаження страв з риби та м’яса використовують рафіновану рослинну олію, що містить більше 50% мононенасичених жирів і менше 40% поліненасичених жирів;

5) Харчові жири: рослинна олія, вершкове масло:

а) рафінована олія, що містить більше 50% мононенасичених жирів і менш ніж 40% поліненасичених жирів;

б) вершкове масло, що містить не менше ніж 72% молочного жиру.

6) Молоко та молочні продукти:

а) молоко та молочні продукти (йогурт, кефір, ацидофільне молоко, сир твердий, сир м’який та сир кисломолочний, сметана), а також страви з них повинні містити не більше 10 г цукрів на 100 г/мл готового продукту;

б) при одноразовому харчуванні повинна бути щонайменше одна порція молока або молочних продуктів, або молочної страви;

7) Напої:

а) вода питна негазована;

б) напої на основі сої, рису, вівса, кукурудзи, гречки, горіхів або мигдалю.

в) фруктові, овочеві та фруктово-овочеві пастеризовані соки: 1 порція не повинна містити більше ніж 200 мл соку; без додавання цукрів і підсолоджувачів;

г) напої, виготовлені на місці без додавання цукрів або підсолоджувачів: чай, чай фруктовий, компот, узвар, напої на основі обсмаженого зерна (ячмінь, жито) та цикорію, какао з молоком, какао з напоями на основі сої, рису, вівса, кукурудзи, гречки, горіхів або мигдалю;

8) Інші продукти:

а) сіль: в процесі приготування їжі слід використовувати йодовану сіль;

б) зелень та/або прянощі, свіжі та/або сушені, повинні бути без додавання солі;

в) хлібо-булочні вироби, борошняні кулінарні вироби з тіста печені, на основі житнього та/або цільнозернового житнього, пшеничного та змішаного або безглютенового борошна: з сиром твердим, крім плавленого сиру, сиром кисломолочним, яйцями, зеленню, свіжими або сухими прянощами, переробленими бобовими продуктами, горіхами, насінням без додавання солі; з овочами та/або фруктами.

г) супи, соуси, страви, приготовані виключно з інгредієнтів рослинного або тваринного походження без використання харчових концентратів;

ІІІ Перелік харчових продуктів, які заборонено реалізовувати у шкільних буфетах та у торгівельних апаратах, розміщених у закладах освіти:

1. Кондитерські вироби, солодкі зернові продукти із вмістом цукрів понад 10 г на 100 г готового продукту;

2. вироби з кремом, морозиво, харчові концентрати;

3. м’ясні продукти промислового та кулінарного виробництва;

4. рибні продукти промислового та кулінарного виробництва;

5. продукти (в т.ч. снеки) із вмістом солі понад 0,12 г натрію, або еквівалентну кількість солі на 100 г готового продукту та/або із вмістом цукрів понад 10 г на 100 г готового продукту та/або синтетичних барвників та ароматизаторів (крім ваніліну, етилваніліну та ванільного екстракту), підсолоджувачів, підсилювачів смаку та аромату, консервантів;

6. продукти із вмістом частково гідрогенізованих рослинних жирів (транс жирів);

7. непастеризоване молоко та молочні продукти, що виготовлені із непастеризованого молока;

8. непастеризовані соки;

9. рибні, м’ясні, плодоовочеві та інші консерви промислового виробництва, крім пастеризованих соків промислового виробництва без додавання цукрів та підсолоджувачів;

10. газовані напої, зокрема, солодкі газовані напої та енергетичні напої;

11. кава та кавові напої;

12. гриби;

13. продукція домашнього виробництва.


/Files/images/medsestra/изображение_viber_2021-01-13_11-35-09.jpg/Files/images/medsestra/изображение_viber_2021-01-13_11-34-40.jpg


Із настанням холодної пори року в більшості з нас виникає запитання, як підвищити імунітет, щоб не хворіти
Імунітет - це здатність організму людини захищатися від несприятливого впливу навколишнього середовища: морозу, вітру, забрудненого повітря, стресу, недосипання, неправильного харчування і так далі.

Щоб втома, нездужання і хвороби не здолали вас у найбільш невідповідний момент, дуже важливо подбати про зміцнення імунітету. Для того, щоб підвищити імунітет, існує безліч способів. Але які з них найбільш ефективні: вітаміни, препарати або ж народні засоби?

Що робити для підвищення імунітету

Правильне харчування

Шкідлива їжа, яка містить надмірну кількість консервантів, стабілізаторів, барвників, розпушувачів, цукру та інших небезпечних добавок, руйнує імунітет. До зниження стійкості організму до несприятливих умов зовнішнього середовища призводить часте вживання смаженої та копченої їжі, консервованих продуктів, алкоголю, шипучих напоїв, борошняних виробів.

Щоб підвищити імунітет без жодних ліків, внесіть зміни у свій щоденний раціон. Виключіть шкідливу їжу, не ходіть по ресторанах швидкого харчування, не пропускайте прийомів їжі. Відчувайте міру: і не переїдайте, і не недоїдайте. Внесіть до раціону більше овочів і фруктів, морепродуктів, виключіть жирне м'ясо і замініть його пісними сортами (куряче м'ясо, кролятина, індичатина, телятина, яловичина), пийте просту чисту воду або трав'яний чай.

Про конкретні продукти для підвищення імунітету читайте в нашому матеріалі - Правила раціону. Вісім продуктів для підвищення імунітету.

Про спеції, які підвищують імунітет і якими можна приправляти улюблені страви, читайте в матеріалі "Приправте" здоров'я. Дев'ять спецій для підвищення імунітету.

Вітаміни для підвищення імунітету

До послаблення захисних сил організму призводить дефіцит вітамінів і мікроелементів. Якщо ви відчули якийсь збій у роботі організму, можливо, вам не вистачає певних вітамінів.

Наприклад, якщо у вас погіршився зір, слід заповнити нестачу вітаміну А. Вітамін А міститься в моркві, печінці, калині, сметані та вершковому маслі, сирі, брокколі, морській капусті.

Щоб зміцнити нервову систему, застерегти себе від стресу, а значить - підвищити імунітет, варто приймати вітаміни групи В. Крім того, вітаміни групи В допомагають виробляти антитіла, знищують віруси і ракові клітини, очищають кров, зміцнюють серцево-судинну систему, позитивно впливають на волосся, нігті та шкіру.

Вітамін В9, або фолієва кислота, дуже важливий для нормального функціонування кісткового мозку. А оскільки кістковий мозок виробляє клітини імунної системи, то В9 - це запорука міцного імунітету і здорового життя. Фолієва кислота міститься в горіхах, печінці, квасолі, шпинаті, борошні грубого помелу, яйцях, брокколі.

Ще одним важливим вітаміном для підвищення імунітету є вітамін С. Вітамін С бореться з інфекціями, патогенними бактеріями і вірусами, бере участь у процесах клітинного дихання. Цей вітамін міститься в ківі, калині, шипшині, смородині, обліписі, цитрусових

Із настанням холодної пори року в більшості з нас виникає запитання, як підвищити імунітет, щоб не хворіти
Імунітет - це здатність організму людини захищатися від несприятливого впливу навколишнього середовища: морозу, вітру, забрудненого повітря, стресу, недосипання, неправильного харчування і так далі.Щоб втома, нездужання і хвороби не здолали вас у найбільш невідповідний момент, дуже важливо подбати про зміцнення імунітету. Для того, щоб підвищити імунітет, існує безліч способів. Але які з них найбільш ефективні: вітаміни, препарати або ж народні засоби?

Що робити для підвищення імунітету

Правильне харчування

Шкідлива їжа, яка містить надмірну кількість консервантів, стабілізаторів, барвників, розпушувачів, цукру та інших небезпечних добавок, руйнує імунітет. До зниження стійкості організму до несприятливих умов зовнішнього середовища призводить часте вживання смаженої та копченої їжі, консервованих продуктів, алкоголю, шипучих напоїв, борошняних виробів.

© Pexels

Щоб підвищити імунітет без жодних ліків, внесіть зміни у свій щоденний раціон. Виключіть шкідливу їжу, не ходіть по ресторанах швидкого харчування, не пропускайте прийомів їжі. Відчувайте міру: і не переїдайте, і не недоїдайте. Внесіть до раціону більше овочів і фруктів, морепродуктів, виключіть жирне м'ясо і замініть його пісними сортами (куряче м'ясо, кролятина, індичатина, телятина, яловичина), пийте просту чисту воду або трав'яний чай.

Про конкретні продукти для підвищення імунітету читайте в нашому матеріалі - Правила раціону. Вісім продуктів для підвищення імунітету.

Про спеції, які підвищують імунітет і якими можна приправляти улюблені страви, читайте в матеріалі "Приправте" здоров'я. Дев'ять спецій для підвищення імунітету.

Вітаміни для підвищення імунітету

До послаблення захисних сил організму призводить дефіцит вітамінів і мікроелементів. Якщо ви відчули якийсь збій у роботі організму, можливо, вам не вистачає певних вітамінів.

Наприклад, якщо у вас погіршився зір, слід заповнити нестачу вітаміну А. Вітамін А міститься в моркві, печінці, калині, сметані та вершковому маслі, сирі, брокколі, морській капусті.


Щоб зміцнити нервову систему, застерегти себе від стресу, а значить - підвищити імунітет, варто приймати вітаміни групи В. Крім того, вітаміни групи В допомагають виробляти антитіла, знищують віруси і ракові клітини, очищають кров, зміцнюють серцево-судинну систему, позитивно впливають на волосся, нігті та шкіру.

Вітамін В9, або фолієва кислота, дуже важливий для нормального функціонування кісткового мозку. А оскільки кістковий мозок виробляє клітини імунної системи, то В9 - це запорука міцного імунітету і здорового життя. Фолієва кислота міститься в горіхах, печінці, квасолі, шпинаті, борошні грубого помелу, яйцях, брокколі.

Ще одним важливим вітаміном для підвищення імунітету є вітамін С. Вітамін С бореться з інфекціями, патогенними бактеріями і вірусами, бере участь у процесах клітинного дихання. Цей вітамін міститься в ківі, калині, шипшині, смородині, обліписі, цитрусових

Для профілактики різних захворювань, з якими багато хто з нас стикається з настанням пізньої осені і зими, лікарі рекомендують приймати вітамінні комплекси. Звичайно, краще черпати вітаміни з натуральних продуктів, але, коли до деяких овочів і фруктів доступу немає, а підняти імунітет необхідно швидко, вам допоможуть вітамінні комплекси.

Їх можна придбати і дітям, і дорослим в аптеці у формах драже, таблеток або капсул. Дітям особливо подобаються вітаміни в формі жувальних цукерок. Якщо ви відчуваєте слабкість і втому, проконсультуйтеся з лікарем про доцільність прийому вітамінно-мінеральних комплексів.

Щоб підвищити імунітет, важливо навчитися протистояти стресам. Стреси і постійне нервове напруження знижують захисні сили організму, провокують застуди, головний біль, душевні розлади і навіть можуть призводити до раку
Пам'ятайте про те, що ваше здоров'я і душевний спокій важливіші за всі робочі проблеми. Приходячи додому після важкого робочого дня, приляжте на диван і подумайте про хороше, прийміть теплу ванну із заспокійливими ефірними оліями (наприклад, лаванда, жасмин, шавлія, ромашка, іланг-іланг), увімкніть улюблену музику. Приділяйте собі більше часу, ходіть на шопінг і в салони краси, займіться своїм хобі, зустрічайтеся з друзями. Добре висипайтеся, сон дуже важливий для відновлення сил. Не дозволяйте стресу перемогти ваш імунітет.

Активний спосіб життя

Щоб швидко підвищити імунітет, корисні різні фізичні вправи, тривалі прогулянки на свіжому повітрі, походи в гори або ліс. Не забувайте виходити на перерву на роботі, намагайтеся за час перерви хоча б 5-10 хвилин прогулятися біля офісу. Запишіться у спортзал, на танці, плавання, аеробіку або будь-який інший вид фізичної активності.

Якщо тренажерний зал не по кишені, то можна бігати на вулицях міста або стадіоні, робити зарядку в домашніх умовах. Після навантажень приймайте контрастний душ, після чого енергійно розтирайте тіло грубим рушником. Душ буде діяти як загартовування і підвищувати ваш імунітет.

Деякі ефективні способи зміцнення імунітету принесла нам не тільки наука, але й тисячолітній народний досвід. Як же підвищити імунітет організму народними засобами? Пропонуємо кілька рецептів.

  • Вітамінний компот. Змішайте по одній столовій ложці трави іван-чаю, м'яти, меліси і квіток каштана. Залийте суміш літром окропу і кілька хвилин проваріть на слабкому вогні. Відвар повинен настоятися протягом двох годин. Потім цілющий напій варто процідити і додати до нього ароматний ягідний компот без цукру. В основі ягідного компоту можуть бути вишня, смородина, калина, малина, полуниця. Пийте по кілька чашок ягідно-трав'яного компоту на день.
  • Часниково-медова суміш. Натріть на дрібній тертці кілька зубчиків часнику і змішайте з медом у пропорції 1: 1. Приймайте по чайній ложці кілька разів на день, запиваючи теплою водою.
  • Цибулево-медова суміш. Нехай смак цього народного засобу і не найкращий, але в якості профілактики застуди та інших захворювань можна і потерпіти. Подрібніть 2-3 великих цибулини і змішайте зі 150-200 г цукру, додайте півлітра води і варіть на слабкому вогні протягом 1,5 годин. Дайте відвару настоятися, процідіть його і додайте дві столові ложки меду. Перемішайте, ще раз процідіть і вилийте в баночку або пляшку. Приймайте по одній столовій ложці кілька разів на день.
  • Імуностимулюючий бальзам. Видавіть сік з чотирьох лимонів, додайте 100 мл соку алое, 300 г меду і 500 г подрібнених волоських горіхів. Залийте всі інгредієнти склянкою горілки, добре перемішайте і залиште на добу в темному місці. Коли засіб настоїться, приймайте по одній столовій ложці за півгодини до їжі.
  • Медово-трав'яний засіб. Підвищити імунітет народними засобами можна і так: розтопіть 600 г меду на водяній бані, змішайте з 300 г м'якого вершкового масла, додайте подрібнені траву деревію і квітки звіробою, також всипте мелені сухі ягоди шипшини. Довго і ретельно розмішуйте інгредієнти ложкою. Для профілактики застуди, грипу або ГРВІ приймайте суміш по чайній ложці кілька разів на день. Якщо ви, на жаль, захворіли, приймайте суміш щогодини

Карантин зимових канікул.

Правила поведінки під час зимових канікул

/Files/images/medsestra/thumb-newsDocument-421x376-5d6f.jpg


Вітрянка: симптоми, лікування і профілактика

У дитини підскочила температура, разболілася голова, вона скаржиться на втому і розбитість? Іноді вітрянка вона починається саме так. І лише через пару днів з’являється характерний для вітрянки висип

Вітрянка або вітряна віспа — гостре вірусне захворювання, «візитна картка» якого — це висип, який може покривати все тіло. Це захворювання з високим ступенем заразності, швидко поширюється, найчастіше передається повітряно-крапельним шляхом або при прямому контакті з висипом хворого. Джерелом інфекції при вітряній віспі може бути тільки людина, хвора на вітряну віспу чи оперізувальний герпес. Вхідними воротами для збудника є слизова оболонка верхніх дихальних шляхів.

Джерелом інфекції при вітряній віспі людина стає в останні 24-48 годин інкубаційного періоду. Вона лишається заразною протягом 3-5 днів після припинення висипань на шкірі. Через третю особу захворювання не передається. Можливе внутрішньоутробне зараження на вітряну віспу в разі захворювання на неї вагітної.

Інкубаційний період при вітряній віспі становить 11-21 день. Максимум захворювань припадає на 15 день з моменту контакту.

Симптоми

Висипання при вітряній віспі частіше з’являються одразу, без передвісників. Рідше через 1-5 днів до появи висипу відзначаються температура, в’ялість, неспокій, відсутність апетиту, іноді блювання, пронос.

Симптоми вітрянки зазвичай тривають близько 5-10 днів, хоча іноді діти хворіють і до 3-х тижнів.

Потім з’являється висип, розрізняють три його стадії:

  1. Висип у вигляді рожевих плям розміром 2-4 мм.2. Протягом доби такі плями перетворюються в пухирці, заповнені рідиною. Пізніше вони лопаються, їх вміст витікає.3. Через 1-3 дні ці пухирці підсихають, їх покривають скоринки темно-червоного або коричневого кольору, які відпадають на 2-3-му тижні.

Висипання з’являються хвилеподібно, тому на невеликій ділянці шкіри одночасно можна побачити всі три стадії висипань: і плями, і пухирці, і кірочки. Досить часто аналогічні висипання можна побачити й на слизових.

У дітей вітрянка може протікати в легкій формі: вони можуть бути веселими і активними, бігати-стрибати як зазвичай, і тільки по невеликій кількості висипань на тілі можна запідозрити вітрянку.

Якщо ви підозрюєте, що у вашої дитини вітрянка, краще відразу показати її лікарю.

У більшості дітей, які або перехворіли вітрянкою, або були раніше вакциновані від неї, виробляється імунітет до захворювання. Бувають випадки, коли можна захворіти на вітрянку і після вакцинації, але тоді хвороба буде протікати набагато легше (без висипу або мало висипу, невисока або нормальна температура тіла).

Ускладнення

Вітряна віспа зазвичай протікає легко, але можуть розвиватися важкі ускладнення аж до летального результату.

Які можуть бути ускладнення?

  • бактеріальні інфекції шкіри, м’яких тканин, кісток, суглобів або крові (сепсис)
  • зневоднення
  • пневмонія
  • запалення головного мозку (енцефаліт)
  • інфекційно-токсичний шок
  • синдром Рея (рідкісний, але дуже небезпечний, який загрожує життю стан, характеризується швидко прогресуючою енцефалопатією (через набряк головного мозку) і розвитком жирової інфільтрації печінки) — може розвинутися у дітей, які приймають аспірин під час захворювання.

Профілактика вітряної віспи

Кращий спосіб профілактики вітряної віспи — це вакцинація. Експерти з Центру по контролю і профілактиці захворювань (CDC) в США стверджують, що вакцина забезпечує повний захист від вірусу вітряної віспи 98% людей, які отримали обидві рекомендовані дози. І якщо раптом вакцина не вбереже від вітрянки, вона значно полегшить перебіг і тяжкість захворювання.Вакцина проти вітряної віспи безпечна і ефективна, а можливі побічні ефекти від неї, як правило, незначні.

І будьте здорові!


Вітряна віспа. Що потрібно знати батькам

Вітряна віспа, або вітрянка — це вірусне захворювання, на яке здебільшого хворіють діти у молодшому віці. Хоча трапляються випадки хвороби й у старшому віку та у дорослих, але здебільшого вона протікає у важкій формі. Саме тому батьки бажають, аби дитина заразилася вітрянкою до 5 років, навіть хворих спеціально відвідують, аби захворіти. Як полегшити життя дитини, яка захворіла на вітряну віспу?

  1. Зробити все, аби дитина якомога раніше заразилася вітряною віспою. Не слід дитину ховати від тих, хто вже хворіє на вітрянку. Навпаки, потрібно, щоб малюк контактував з хворими. Адже чим швидше дитина «підхопить» вірус, тим краще, а імунітет від вітрянки у 99,9 % людей залишається на все життя. У 1–3 роки, зазвичай, захворювання минає без наслідків і окрім свербіння не завдає жодних неприємностей.
  2. Уникати сонця. Краще перебувати вдома, адже свіже повітря та сонячне світло швидше поширюють висипання та сприяють збільшенню кількості прищиків.
  3. Відмовитися від купання. Під час хвороби достатньо дитину підмити та вимити ручки і ніжки. Повністю купатися та ще й тривалий час перебувати у ванні лікарі не радять, адже це впливає на перебіг захворювання та загоювання висипання.
  4. Обирати відповідні лікарські препарати. Самостійно не експериментуйте, завжди слід консультуватися з лікарем. Окрім зеленки, лікарі призначають також мазі ацикловір чи герпевір, метиленовий синій розчин і фурацилін, яким обробляють вражені місця на слизовій оболонці. Якщо дитина дуже неспокійна, призначають також препарати, що мають седативний ефект, зокрема діазолін.
  5. Заспокоювати та відволікати. Деякі діти дуже болісно переживають вітряну віспу, адже дивлячись на себе в дзеркало, вони лякаються, що всі ці страшні зелені точки залишаться назавжди. «Я схожа на Бабу Ягу!», «Я схожий на зеленого мухомора!» чи подібні вислови зі сльозами на очах досить часто доводиться чути батькам. Тому слід вигадати засоби, як можна заспокоїти дитину. Можна взяти стару ляльку та розмалювати її зеленими цяточками, аби вона разом за компанією з малюком лікувалася. Або малювати подібні мордочки людей, які хворіють, а на інших аркушах тих, які вже одужали, аби запевнити малюка, що все мине.

Завжди ретельно стежте за своєю дитиною, аби не пропустити погіршення стану, адже будь-яка хвороба може мати важку стадію захворювання.


16.12.2020 року медичним персоналом школи було проведено планове заняття по сан-просвіт роботі з технічними працівниками на тему: «Заходи по профілактиці вірусних захворювань, Covid-19»

Було розглянуто такі питання:
1. Важливість дотримання санітарно-гігієнічного режиму в шкільному закладі.
2. Дотримання особистої гігієни працівниками школи. Правила одягання і знімання захистної маски та гумових рукавичок. Техніка миття і обробки рук антисептиком.
3. Засоби для дизінфекції поверхні: Хлорантаїн, Дезанктан. Правила приготування та умови зберігання без.засобів. БЖ та ОП при приготуванні розчинів.
4. Практичне заняття по приготуванню дезінфекційних розчинів.

/Files/images/medsestra/IMG-1f9e3db32c1a354e9ba42ad268273f86-V.jpg/Files/images/medsestra/IMG-b50311eb7c62b79c45cc5440180015cb-V.jpg/Files/images/medsestra/IMG-baa991fea11c0443c9547d4bdfd7baf8-V.jpg/Files/images/medsestra/IMG-283a9975090a0dc586ff09cf4729f23b-V.jpg


Індивідуальний план роботи на період карантину

13.03.2020-03.04.2020

сестри медичної загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 9 Світловодської міської ради

Губарєвої Валентини Матвіївни

Дата Зміст роботи Час Режим роботи
13.03 Температурний моніторинг педагогічного та технічного персоналу школи 8.00-10.00 звичайний
Моніторинг температурного режиму по школі 10.00-11.00
Складання і затвердження плану роботи 11.00-15.42
16.03 Температурний моніторинг педагогічного та технічного персоналу школи 8.00-09.00 звичайний
Моніторинг температурного режиму по школі 09.00-11.00
Проведення занять з педагогічним колективом на тему: «Домедична допомога при переламах верхніх і нижніх кінцівок, допомога при кровотечах» з показом відеороліків 11.00-13.00
Перевірка кількості та наявності дезінфікуючих засобів, мила, гумових рукавичок 13.00-15.42
17.03 Температурний моніторинг педагогічного та технічного персоналу школи 8.00-10.00 звичайний
Перевірка санітарного стану території школи 10.00-11.00
Перевірка якості проведення вологого прибирання, дотримання режиму дезінфекції 11.00-13.00
Проведення занять з педагогічним колективом на тему «CОVID-19» з показом відеороліків 13.00-15.42
18.03 Підготовка та відправка звіту по травматизму дітей за березень та за І квартал 2020 року 8.00-10.00 дистанційний
Виписка направлень на медогляд до сімейного лікаря учням школи 10.00-15.42
19.03 Виписка направлень на медогляд до сімейного лікаря учням школи 8.00-12.00 дистанційний
Перевірка наявності профілактичних щеплень у дітей 12.00-14.00
Робота з документацією медичного кабінету 14.00-15.42
20.03 Підбір та вивчення матеріалів про коронавірус 08.00-10.00 дистанційний
Перевірка фізичного виховання учнів, розподіл учнів на групи здоров’я для занять фізичною культурою 10.00-12.00
Аналіз підсумків медичного огляду учнів 12.00-14.00
Навчання з покращення знань роботи з комп’ютером 14.00-15.42
23.03 Розміщення на сайті школи нової інформації про «CОVID-19» 08.00-10.00 дистанційний
Упорядкування папок з медичною документацією 10.00-12.00
Перевірка санітарних книжок працівників школи, термінів проходження медогляду 12.00-15.00
24.03 Підбір роликів з надання першої медичної допомоги при отруєнні газом, хімічних, термічних, сонячних опіках 08.00-10.00 дистанційний
Проведення моніторингу захворюваності учнів по класах. Самоосвітня робота в мережі Інтернет. 10.00-12.00
Самоосвітня робота в мережі Інтернет 12.00-15.42
25.03 Аналіз диспансерних хворих по школі 08.00-10.00 дистанційний
Індивідуальні консультації з батьками щодо проходження медогляду 10.00-12.00
Підготовка та відправка звіту з використання медикаментів 12.00-15.42
26.03 Інформування в групі Viber для батьків, дітей, педагогічного колективу з питання «Дії при «CОVID-19» 08.00-11.00 дистанційний
Опрацювання медичної літератури на тему: «Віруси. Їх види, шляхи передачі, симптоми, засоби запобігання захворюванню» 11.00-15.42
27.03 Вивчення системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР), огляд відеороликів 08.00-12.00 дистанційний
Підбір відеороликів про «CОVID-19» 12.00-15.42
30.03 Опрацювання наказів МОЗ та методичних рекомендацій 08.00-10.00 дистанційний
Консультації з сімейними лікарями щодо проведення щеплень у дітей 10.00-12.00
Моніторинг температури у педагогічного та технічного колективу 12.00-15.42
31.03 Передати на сайт школи Заходи щодо запобіганню захворюваності на коронавірус 08.00-10.00 дистанційний
Розробка документації згідно системи НАССР 10.00-15.42
01.04 Упорядкування журналів 08.00-10.00 дистанційний
Перевірка наявності медикаментів, термінів їх придатності
Моніторинг температури у педагогічного та технічного колективу 12.00-15.42
02.04 Опрацювання медичної літератури на тему «Перша домедична допомога: накладання шини, джгута, пов’язок, штучне дихання» 08.00-10.00 дистанційний
Моніторинг температури у педагогічного та технічного колективу 12.00-15.42
03.04 Комплектування папки по НАССР 08.00-10.00 дистанційний
Самоосвітня робота в мережі Інтернет 12.00-15.42

Індивідуальний план роботи на період карантину

13.03.2020-10.04.2020

сестри медичної загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 9 Світловодської міської ради

Авраменко Яни Володимирівни

№ з/п Дата Зміст роботи Результат
1. 13.03 1.Складання і затвердження плану роботи
2.Ознайомлення вчителів і персоналу школи із засобами профілактики захворювання COVID-19. 3.Контроль санітарно-дизенфекційного режиму в школі.
2. 16.03 1.Перевірка кількості та наявності дезінфекційних засобів, мила, гумових рукавичок. 2.Заняття з педагогічним колективом на тему:"Домедична допомога. Накладання пов’язок" Техперсонал забезпечений необхідними засобами індивідуального захисту і дезінфекції https://youtu.be/axoYUEzW1ck
3.Підбір, розробка і розміщення на сайті школи матеріалів для учнів на період карантину(здоровий спосіб життя, профілактика коронавірусу) https://images.app.goo.gl/vuDhYmFC6pSYMh2N6 https://images.app.goo.gl/sTCAWSHT4DBeMxUt5
3. 17.03 1.Підготовка направлень учням для проходження мед огляду.
2.Заняття з педагогічним колективом на теми:"Домедична допомога .Допомога при переломах." https://youtu.be/UN0HTskMQTg
3.Робота із документацією
4. 18.03 1.Підготовка матеріалу на тему: "5 речей, які потрібно знати батькам про коронавірус" https://mon.gov.ua/ua/news/5-rechej-pro-koronavirus-yaki-potribno-znati-batkam-mon-ta-moz-dayut-rozyasnennya
2.Роз"яснювальна робота серед педагогічного колективу про необхідність забезпечення себе індивідуальними засобами захисту та дотримання гігієнічних норм.
3.Підготовка до дистанційної бесіди "Профілактика захворювання зубів" http://www.medycyna.sm.gov.ua/index.php/uk/1302-profstomatzahv
5. 19.03 1.Підготовка матеріалу на тему "Важливість прибирання оселі під час карантину 2.Підготовка матеріалу для проведення вебінару з учнями старших класів на тему: "СНІД та його профілактика" 3.Розміщення його на сайті школи https://nikopolnews.net/ukraina/40-obshchestvo/15583-pribirannya-kvartiri-pid-chas-karantinu-poradi-epidemiologa https://eenu.edu.ua/uk/articles/znachennya-profilaktichnih-zahodiv-dlya-zapobigannya-rozpovsyudzhennya-vilsnidu https://images.app.goo.gl/6jGQwd3TdB6uWfin7 https://images.app.goo.gl/bS6Zttc3nnvaDGJs8 https://images.app.goo.gl/BCaVEkB3zB2JMeFw7
6 20.03 1.Спілкування з батьками та консультації щодо правильної організації режиму дня дітей, необхідності та важливості фізичних тренувань під час перебування на карантині (вайбер, мобільний зв’язок) 2.Підготовка теми: "Карантин-це не канікули. Самоізоляція-найефективніший спосіб вберегтись" https://www.facebook.com/watch/?v=925054164615403
7 23.03 1.Підготовка матеріалу на тему "Профілактика серцево-судинних захворювань" 2.Тема:"Весь світ на карантині" https://www.ukrinform.ua/rubric-world/2898486-ves-svit-na-karantini.htmlhttps://moz.gov.ua/article/health/chomu-vinikajut-hvorobi-sercja-i-jak-minimizuvati-riziki https://images.app.goo.gl/8EMERUDAL5JwUEop9 https://moz.gov.ua/article/health/chomu-vinikajut-hvorobi-sercja-i-jak-minimizuvati-riziki
8 24.03 1.Оформлення санбюлетня "Профілактика отруєння ядовитими грибами" 2.Підготовка до вебінару по основам здоров"я. Тема "Основи здорового харчування" 3.Розміщення інформації на сайті школи. https://moz.gov.ua/article/health/do-shkoli-zdorove-harchuvannya-shkoljariv https://images.app.goo.gl/QYEyzeutwbcE3KT48
9. 25.03 1.Підготовка матеріалу для бесіди "Профілактика туберкульозу" 2.Бесіди з батьками в телефонному режимі. Виявлення захворюваності серед дітей. http://www.ifp.kiev.ua/doc/people/tubzar.htm https://youtu.be/6_YrQK9MJjU
10 26.03 1.Підготовка матеріалу для бесіди з учнями в онлайн режимі "Профілактика харчових отруєнь" 2.Розміщення на сайті школи відповідної інформації https://images.app.goo.gl/VKAsgvsEZWunPDbt8
11 27.03 1.Тема:"10речей, які ви маєте зробити, якщо у вас підозрюється чи підтверджено CОVID-19" 2.Проведення індивідуальних консультацій для учнів (батьків, колег) https://ck-centr.pmsd.org.ua/novyny/10-rechej-yaki-vy-mayete-zrobyty-yakshho-u-vas-pidozryuyetsya-chy-pidtverdzhenyj-covid-19/
12 30.03 1.Опрацювання інформаційних ресурсів, та підготовка тем для санітарно - просвітньої роботи. 2.Підготовка теми: "Профілактика дитячого травматизму" http://oz.zt.gov.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=6550:dityachij-travmatizm- https://images.app.goo.gl/D2X5rxL1kxKEMUcm7
13 31.03 1.Підготовка теми: "Вчасне звернення до лікаря рятує життя" 2.Вебінар з учнями на тему "Я обираю здоровий спосіб життя" https://2.bp.blogspot.com/-QRT2HobR9HQ/WeY1HTQKDPI/AAAAAAAACdM/KGvLsD_4xcQik0L8E96Oy_5yaAPV7SUIwCLcBGAs/s1600/1.jpg
14 01.04 1.Підготовка матеріалу з теми «Курінню-НІ!» та розміщення її на сайті школи. 2.Підготовка матеріалу для педагогічного колективу на тему "Домедична допомога. Допомога при втраті свідомості." https://ds02.infourok.ru/uploads/ex/05ca/0002ebf9-3e798d7d/640/img8.jpg https://cf.ppt-online.org/files/slide/x/XAt6yn2NkHCZ3udVjSrKa5fpEz4gBlFo8eJLM9/slide-4.jpg https://cf.ppt-online.org/files/slide/x/XAt6yn2NkHCZ3udVjSrKa5fpEz4gBlFo8eJLM9/slide-11.jpg https://www.bbc.com/ukrainian/blogs-44869486
15 02.04 1.Підготовка матеріалу на тему "Довіра між батьками і дітьми." 2.Спілкування з батьками в телефонному режимі, обговорення актуальних питань щодо гармонійного фізичного та психологічного розвитку дитини. https://osvitoria.media/experience/vzayemyny-zasnovani-na-doviri-yak-i-navishho-buduvaty-yih-z-ditmy/
16 03.04 1.Підготовка матеріалу для педагогічного колективу. Тема: "Домедична допомога при утопленні" 2.Тема для учнів: "Важливість дотримання правил дорожнього руху" https://youtu.be/tlAGHYD3j04 http://www.ndekc.te.ua/news/bezpeka-pshohoda--znannya-ta-dotrimannya-pravil-dorozhnogo-ruhu https://ternopil.te.ua/z-pershoho-veresnya-najmolodshyh-shkolyariv-politsejski-navchatymut-pravylam-dorozhnoho-ruhu/ https://ternopil.te.ua/wp-content/uploads/2016/08/%D0%BF%D0%B4%D1%802.jpg https://pidruchniki.com/15341220/bzhd/bezpeka_dorozhnogo_ruhu
17 06.04 1.Оперативна інформація про COVID-19 2.Опрацювання та підготовка матеріалу Тема "Профілактика корости" http://koda.gov.ua/news/operativna-informaciya-pro-poshirennya-27/ http://www.medycyna.sm.gov.ua/index.php/en/543-korosta https://image.slidesharecdn.com/1-180627071347/95/-14-638.jpg?cb=1530083658 https://image1.slideserve.com/3457718/slide8-n.jpg
18 07.04 1.Правила поведінки під час карантину. Рекомендації для дітей та їх батьків. 2.Опрацювання та підготовка матеріалів для бесід та вебінарів з учнями. https://24tv.ua/resources/photos/news/202003/1299875_12962644.png?202003190914 https://static.ukrinform.com/photos/2020_04/1586182430-370.jpg
19 08.04 1Тема:"Педикульоз.Профілактика та лікування" 2.Спілкування з батьками в телефонному режимі на теми здоров"я та гігієни їх дітей. https://image.slidesharecdn.com/1-180627071347/95/-13-638.jpg?cb=1530083658 https://ociat.com.ua/педикульоз-що-повинні-знати-батьки/
20 09.04 1.Підготовка теми про актуальне "Як поводитись, якщо відчули ознаки захворювання" 2.Тема:"Профілактика гострих кишкових інфекцій" https://images.app.goo.gl/mAtzQJC2iqNZ6rbdA https://lh3.googleusercontent.com/proxy/R7xtt8d3lDDLAj8_eKu-Wvct2X4rJTuJ_4NJ-IodCdbqtUjNqMSc2QGsa-Y4gJQOHG7vKRmrzVzbkPYLKrbptNUDBXWJWCqPRRo https://www.5.ua/suspilstvo/shcho-robyty-iakshcho-u-vas-symptomy-hrvi-chy-zapidozryly-u-sebe-koronavirus-video-210391.html http://medrivne.com.ua/ua/news-1-21-435-profilaktika-gostrih-kishkovih-infekciy-scho-potribno-robiti-abi-uniknuti-ciei-nedugi https://lh3.googleusercontent.com/proxy/TF7LNvdK71wE1ROzyumwyfKkzkMcEA7zA1lZ2kmzUHCPw_xKjnzLgB5WS7et_nJUyLD_v1LlUnnc5SSOnHnHLQU5vYnqzuwzUqcJQ_d48h93YFN0gEw7Ehw-zm4
21 10.04 1.Підготовка відеоматеріалу для педагогічного колективу на тему: "Домедична допомога. Як зупинити кровотечу" 2.Підготовка матеріалу на тему "Фізкультура, спорт, закалювання та їх значимість в розвитку дитини" https://www.youtube.com/watch?v=axoYUEzW1ck&t=6s http://www.medycyna.sm.gov.ua/index.php/uk/1188-f171 https://ldveselka.at.ua/fyzra-kopija.jpg https://lh3.googleusercontent.com/proxy/Q5dzmrkm6hPy95fzHhIhUavpEl79pn7LMWiuITWWHLYrf-oMiNt9afu-k3zlc-9_lmVxAMTjllfdmFhylg96HLrQh1doOs5frNRHD6KzFryYMObv_AHTjbNi93szPze-90QA6pdo

Картинки по запросу медична сторінка в днз



ЗАХОДИ

МЕДИЧНОГО КАБІНЕТУ ЗШ № 9 м. СВІТЛОВОДСЬКА

НА ПЕРІОД КАРАНТИНУ

№ п/п Заходи
1. Підготувати та відправити звіт про використання медикаментів за березень та І квартал 2020 року
2. Підготувати та відправити звіт про травматизм за березень та І квартал 2020 року
3. Виписати направлення учням на проходження щорічного медогляду
4. Перевірити наявність профілактичних щеплень учнів
5. Провести з педагогічним колективом заняття на тему «Домедична допомога» (демонстрація відеороліків «Допомога при переломі верхніх та ніжніх кінцівок», «Допомога при кровотечах», «Техніка серцево-легеневої реанімації»
6. Надати матеріал для розміщення на сайт школи з теми «Коронавірус та правила поводження під час карантину»
7. Провести лекції з працівниками закладу з профілактики захворювання на коронавірус
8. Розмістити в закладі та найті школи матеріали про захворювання на коронавірус та його профілактику
9. Придбати дозатори для рідкого мила
10. Перевірити наявність та кількість дезінфікуючих засобів, мила та гумових рукавичок
11. Повідомити всіх працівників закладу про необхідність забезпечити себе засобами індивідуального захисту (масками, респіраторами деззасобами для обробки рук)

/Files/images/medsestra/13-47-42-0100a8sw-5732-373x526.jpg

/Files/images/medsestra/IMG-e7da695ea75c3229755e615f08890172-V.jpg

Пам’ятка про самоізоляцію

Що означає «самоізоляція»?

Самоізоляція – це, в першу чергу, утримання від контакту з іншими для того, щоб зменшити ризик інфікування. Самоізоляція виключає будь-які ситуації, коли ви тісно контактуєте з іншими людьми (наприклад, близький контакт віч-на-віч на відстані менше, ніж 2 метри, або тривалістю понад 15 хвилин).

Виключенням є лише звернення за медичною допомогою (тільки після консультації телефоном).

Якщо ви не впевнені, чи потребуєте ви самоізоляції, або не знаєте до кого звернутися, будь ласка, зателефонуйте на Урядову гарячу лінію: 1545

Для кого потрібна самоізоляція?

Самоізоляція потрібна, в першу чергу, якщо:

 Ви очікуєте результатів тесту на новий коронавірус COVID-19.

 Якщо ви близько контактували з особами, що захворіли на COVID-19.

 Якщо ви нещодавно повернулись із провінції Хубей Китайської Народної Республіки, Ірану, Північної Кореї окремих регіонів Італії (Ломбардія, П’ємонт та Венето) або з інших країн про які повідомляється на сайті Міністерства охорони здоров’я України – навіть якщо у вас відсутні симптоми.

 Якщо ви нещодавно повернулись із Китаю (окрім провінції Хубей), Таїланду, Японії, Південної Кореї, Сінгапуру, Малайзії, Тайваню та відчуваєте кашель, ускладнення дихання та/або підвищення температури.

Скільки триває самоізоляція?

Якщо вам було рекомендовано або ви прийняли рішення про самоізоляцію, вона повинна тривати не менше, ніж 14 днів з дати настання випадку, який став причиною самоізоляції (подорож, контакт з хворим тощо).

Як підготуватись до самоізоляції?

Спробуйте спланувати час самоізоляції так, щоб у вас не виникало необхідності виходити з дому чи приймати відвідувачів та гостей. Поясність це друзям та родичам, а також обговоріть можливість дистанційної роботи із роботодавцем.

Збережіть контакти вашого лікаря, та попередньо повідомте його про причини рішення про самоізоляцію, а також оберіть контактну особу з кола ваших друзів або родичів, до кого ви будете звертатись в першу чергу за допомогою.

Що робити, якщо Ви проживаєте не одні.

Якщо ви проживаєте з сім’єю чи сусідами, потрібно ізолюватись в окремій кімнаті, яка добре провітрюється. Якщо є можливість користуватись окремою ванною кімнатою та/або туалетом, а також готувати їжу та харчуватись окремо – зробіть це.

Не забувайте про загальну гігієну, регулярне миття рук із милом, прибирання, в тому числі вологе прибирання поверхонь, гігієну кашлю, використовуйте одноразові серветки та хустинки. Під час необхідних контактів із людьми завжди одягайте медичну маску та викидайте її після використання або забруднення.

Якщо у вас є домашні улюбленці, ізолюйте себе від них також, або хоча б максимально мінімізуйте контакт із ними.

Як організувати доставку харчових продуктів?

Спробуйте мінімізувати походи в магазини. Якщо є можливість, попросіть друзів або родичів доставляти Вам продукти харчування та необхідні покупки до вхідних дверей або користуйтесь послугами доставки з дистанційною оплатою.

Що робити, якщо Вам необхідно покинути житло?

Якщо у Вас виникла гостра необхідність покинути місце самоізоляції – одягайте маску та мінімізуйте контакти із людьми. Користуйтесь антисептиком для рук та дотримуйтесь гігієни кашлю.

Що робити якщо в Вас з’явились симптоми?

Якщо під час самоізоляції у Вас з’явились симптоми (кашель, ускладнене дихання, підвищена температура, діарея) – негайно зверніться за медичною допомогою та повідомте про свою історію подорожей та можливі контакти з особами, хворими на гострі вірусні захворювання.


Профілактика грипу та ГРВІ

/Files/images/novini_2/unnamed.png

Профілактиці грипу та ГРВІ в усіх країнах світу приділяють величезну увагу. Це обумовлено тим, що ці хвороби - лідери серед усіх інфекційних захворювань. Так, на частку грипу та ГРВІ в Україні припадають не менше 90% випадків усіх інфекційних захворювань. Щорічно кожну шосту людини ці хвороби вкладають у ліжко. Іноді, через індивідуальні особливості організму або через недотримання основних правил поведінки і лікування, грип і ГРВІ спричиняють ускладнення.

ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) - це не одна хвороба, а ціла група гострих вірусних захворювань, що передаються повітряно-крапельним шляхом і уражають переважно верхні дихальні шляхи. Грип - це теж гостре вірусне інфекційне захворювання, що, втім, займає особливе становище в цій групі.
Грип характеризується появою гострого респіраторного синдрому з переважанням трахеобронхіту, вираженою інтоксикацією та гарячкою. Ці симптоми схожі зі звичайною ГРВІ, але, на відміну від менш небезпечного захворювання, грип може викликати доволі серйозні ускладнення у вигляді геморагічного набряку легень, серцевої недостатності. Іноді до інфікування вірусом приєднується бактеріальна інфекція у вигляді бронхіту або пневмонії.
На грип не можна захворіти, переохолодившись або промочивши ноги. Джерелом інфекції є хвора людина. Особливо велика ймовірність захворіти на грип після контакту з людиною, яка знаходиться в активній стадії хвороби, в гарячковому стані. Інфікування може відбутися повітряно-краплинним шляхом або через предмети побуту. Перші симптоми інфікування грипом можуть проявитися в інтервалі від декількох годин до 3-4 днів після такого контакту.
Симптоми грипу:
раптове підвищення температури тіла вище 38ºС;
біль у горлі;
головний біль;
кашель;
утруднене дихання;
біль у м’язах;
іноді блювота, діарея.
Кому загрожує грип
Вірус грипу має дуже високий ступінь агресивності, захворіти на нього може людина з будь-якої соціальної групи, будь-якого віку і статі. Однак імовірність захворіти на грип значно вища для дітей у віці від 6 місяців (до цього віку малюків бережуть антитіла мами, отримані малюком у період внутрішньоутробного розвитку); для людей похилого віку, а також для вагітних жінок. Доволі високу небезпеку становить грип і для людей, які часто хворіють на ГРВІ. Це пояснюється низьким рівнем імунітету і, як наслідок - низькою опірністю вірусу грипу.
Профілактика грипу
Із метою профілактики грипу та інших ГРВІ в передепідемічний період необхідно вжити таких заходів:
забезпечити всім членам сім’ї повноцінне харчування з високим вмістом вітамінів у природному вигляді;
ввести в спосіб життя регулярні загартовувальні процедури;
регулярно вживати загальнозміцнюючі та препарати цілеспрямованої імуностимулюючої дії.
Крім того, в період зростання захворюваності на грип необхідно запровадити такі зміни в спосіб життя:
уникайте контакту з особами, які мають симптоми грипу. Якщо така людина виникла у вашому оточенні, постарайтеся дотримуватися дистанції не менше 2 м;
обмежте своє перебування в місцях великого скупчення людей;
якомога частіше провітрюйте приміщення;
намагайтеся не торкатися очей, носа, рота немитими руками;
уникайте обіймів, поцілунків і рукостискань;
прикривайте ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою паперовою серветкою, яку одразу ж після використання треба викинути;
частіше мийте руки (цього правила особливо важливо дотримуватися дітям, які дуже часто торкаються руками всього, що їх оточує).
Однак найкращим засобом, що забезпечує повноцінну та високоефективну профілактику грипу, є вакцинація. Щеплення від грипу не входить до списку обов’язкових, рекомендованих національним Календарем вакцинації, але належить до рекомендованих. Щеплення від грипу рекомендується робити дітям у віці від 6-ти місяців, а також усім дорослим людям.


Профілактика дифтерії

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, що характеризується запаленням слизових оболонок верхніх дихальних шляхів і носоглотки, а також, в окремих випадках, шкіри в місцях пошкодження та через ускладнення є небезпечним для життя.

Основний прояв – поява фіброзних плівок сіруватого кольору на поверхні мигдалин і слизових оболонках ротоглотки.

Основний шлях передачі збудника – повітряно-крапельний. У рідкісних випадках інфекція передається контактно-побутовим шляхом. Інкубаційний період коливається від 2 до 7 днів (в середньому-3 дні). Особи, які не імунізовані проти інфекції, можуть захворіти в будь-якому віці.

Клінічні симптоми

Дифтерія ротоглотки становить 90-95% всіх випадків захворювання у дітей та дорослих, у 70-75% пацієнтів вона протікає у локалізованій формі. Відразу з’являються наступні симптоми: підвищена температура тіла від субфебрильної до високої, яка зберігається 2-3 дні, нездужання, головний біль, тахікардія, блідість шкіри.

Незалежно від того, наскільки легка форма дифтерії у людини, хворого потрібно відразу ж госпіталізувати в інфекційне відділення.

Ускладнення дифтерії, які мають негативні наслідки для здоров’я хворого:

-бактеріальна пневмонія;

-токсична кардіоміопатія;

-поліневритичні ускладнення;

-інфекційно-токсичний шок;

-нефротичні ускладнення.

Як захиститися від дифтерії

Єдиний і найдієвіший спосіб захиститися від дифтерії – це вакцинація. Імунізація дітей проводиться згідно з затвердженим календарем щеплень. Дорослим потрібно робити вакцинацію від дифтерії кожні 10 років.

Вакцинація дорослих

У дорослому віці вакцинація проводиться в наступних випадках:

-якщо щеплення жодного разу не проводилося;

-перед виїздом в місця з підвищеним ризиком зараження;

-перед працевлаштуванням в лікувальні та навчальні заклади.

Якщо людина жодного разу не робила щеплення від дифтерії, тоді його проводять за спеціальною схемою:

-початкове введення – будь-який вік;

-потім – через місяць;

-потім – через півроку;

-потім – через 5 років;

-і кожні 10 років.

Перед імунізацією потрібно простежити, чи є кашель, нежить, висипання, чи підвищується температура тіла. Це дозволяє виявити хворобу на початковій стадії. Також може бути призначено додаткове обстеження для виявлення протипоказань.

Протипоказання

-вагітність;

-імунодефіцит;

-гостра форма будь-якої хвороби;

-алергія.

Щеплення від дифтерії – єдиний спосіб захистити себе від захворювання.Перед вакцинацією необхідно пройти огляд сімейного лікаря або дільничного терапевта та отримати дозвіл на щеплення. Дбайте про себе!


Шість важливих способів захисту дітей від вірусів

Причина, чому діти починають часто хворіти, не пов'язана з різким похолоданням, а найчастіше — з ростом епідемічної захворюваності.

Є періоди, коли віруси розмножуються і поширюються більш інтенсивно.

Ось чому важливо заздалегідь захистити дитину від сезонних вірусних захворювань. Крім вакцинації, потрібно:

  1. Уникати масового скупчення людей. Джерелом вірусу є людина. Тому не ходіть в розпал епідемії грипу з дітьми в торгові центри, супермаркети, кінотеатри і т.п., тобто в ті місця, де є можливість заразитися.

  2. Мити руки. Ми зазвичай вважаємо джерелом вірусу ніс і рот, проте забуваємо про руки.

    І якщо все-таки так вийшло, що ви відвідали громадське місце, дитина обов'язково доторкнеться до поперечин та інших поверхонь.

    Мийте і обробляйте руки якомога частіше.

  3. Провітрювати приміщення. Вірус руйнується в прохолодному і вологому просторі.

    А в квартирі зазвичай сухе тепле повітря — комфортне місце для інфекції.

    Частіше провітрюйте приміщення та проводьте вологе прибирання.

  4. Ізолювати хворого. Якщо в будинку хтось уже захворів, то обмежте його спілкування з дитиною.

    Що стосується маски, то її повинен носити хворий, щоб вірус не передавався повітряно-крапельним шляхом.

  5. Більше пити. Рідина вимиває вірус з організму. Не дарма ж під час грипу людина постійно п'є чай або воду.

    Можна пити більше рідини для попередження захворювання.

  6. Скорегувати режим дитини. Щоб не послабити імунітет, важливо дотримуватися простих правил: дитина повинна висипатися; для його організму важлива систематичність, тому треба вчасно лягати і вставати; проводите більше часу на свіжому повітрі (не в місцях скупчення людей).


Порушення зору у дітей


Недосипання



Картинки по запросу медична сторінка в днз Гігієна школяра



Похожее изображение Солодкі газовані напої шкідливі для організму

  • Цибулево-медова суміш. Нехай смак цього народного засобу і не найкращий, але в якості профілактики застуди та інших захворювань можна і потерпіти. Подрібніть 2-3 великих цибулини і змішайте зі 150-200 г цукру, додайте півлітра води і варіть на слабкому вогні протягом 1,5 годин. Дайте відвару настоятися, процідіть його і додайте дві столові ложки меду. Перемішайте, ще раз процідіть і вилийте в баночку або пляшку. Приймайте по одній столовій ложці кілька разів на день.
  • Імуностимулюючий бальзам. Видавіть сік з чотирьох лимонів, додайте 100 мл соку алое, 300 г меду і 500 г подрібнених волоських горіхів. Залийте всі інгредієнти склянкою горілки, добре перемішайте і залиште на добу в темному місці. Коли засіб настоїться, приймайте по одній столовій ложці за півгодини до їжі.
  • Медово-трав'яний засіб. Підвищити імунітет народними засобами можна і так: розтопіть 600 г меду на водяній бані, змішайте з 300 г м'якого вершкового масла, додайте подрібнені траву деревію і квітки звіробою, також всипте мелені сухі ягоди шипшини. Довго і ретельно розмішуйте інгредієнти ложкою. Для профілактики застуди, грипу або ГРВІ приймайте суміш по чайній ложці кілька разів на день. Якщо ви, на жаль, захворіли, приймайте суміш щогодини.
Кiлькiсть переглядiв: 4702

Коментарi